1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Abdullah Gül:10 yılda yapılan imajı 1 haftada yıkarsınız
Abdullah Gül:10 yılda yapılan imajı 1 haftada yıkarsınız

Abdullah Gül:10 yılda yapılan imajı 1 haftada yıkarsınız

Cumhurbaşkanı Gül, Gezi Parkı olayları için "Hepimizin alacağı dersler var" dedi. Topçu Kışlası projesinin askıda olduğunu belirterek "Şimdi diyalog zamanı" diyen Gül, "İmaj yapmak için 10 sene uğraşırsınız ama onu bir haftada yıkarsınız" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen 'Büyük Selçuklu Mirası' programı sonrasında gündeme dair soruları cevapladı. Gezi Parkı olaylarında gelinen süreci değerlendiren Gül, Türkiye olarak herkesin bu süreçte sarsıntı geçirdiğini söyledi.

"Hepimizin alacağı dersler var" diyen Gül, aksi halde toplumun kendi kendine zarar vereceğini söyledi. Gül, "İmaj yapmak için 10 sene uğraşırsınız ama onu bir haftada yıkarsınız. Onun için bu çok önemli. Türkiye'ye de hiç haksızlık etmemeniz gerekir" ifadelerini kullandı. Gezi Parkı'yla ilgili mesajların dikkate alındığını da kaydeden Gül'ün konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

PROJE ASKIDA DİLAOG ZAMANI

Parkla ilgili oradaki başlayan itirazların dinlenmesi çok önemliydi. Bir diyaloğun kurulması çok önemliydi. Çok geniş bir şekilde de gördünüz. Toplandı, yapıldı, dinlendi. Ondan sonra nihayette oradaki bütün bu çalışmalar, yapılacak, yapılması düşünülen projeler bu noktada askıya alınmış oldu. Bununla ilgili önümüzde belli ki, uzun bir süre var. Dolayısıyla şimdi artık bununla ilgili herkesin düşüncesini meşru bir şekilde söylemesi gerekir.

YABANCI YATIRIMCI TEREDDÜTTE

Sokaklarda geceleri olan şeyler, bunların bitmesi lazım artık. Bunlar nihayetinde huzuru kaçırmaya başlar. Kimse fark etmiyor ama bunların ekonomiye de zararı oldu. Hepimizin didinerek oluşturduğu büyük bir Türkiye imajı var ortada. Bu Türkiye imajını hepimizin her yanı ile koruması lazım. Sokaklardaki gösterilerin muhakkak bitmesi gerektiğine inanıyorum. Kimse farkında değil. Sıcağı sıcağına kimse fark etmiyor; ama ben konuşuyorum iş dünyası ile. Dışarıdan büyük tereddütler olmaya başladı. Özellikle yatırımcıların. Türkiye'de büyük yatırımlar söz konusu olursa, bunlar Türkiye'nin, herkesin işine yarayan şeyler. Onun için bunları sarsmamak gerekir.

ŞİDDET HAKLIYI HAKSIZ KILAR

İlk günlerde söyledim, hatırlarsanız, demokraside farklı fikirler söylenir, her şey söylenir ama belli bir noktadan sonra da bunu başkalarının esir almasına, illegal örgütlerin devralmasına müsaade etmemek gerekir. Noksanlar olabilir, eksikler olabilir. Bunlar başka şeyler. Bunların hepsi düzeltilebilir. İnsanlar tabii ki, bir itirazı varsa, barışçıl bir şekilde, şiddete hiç başvurmadan dile getirebilir, getirilmesi de gerekir. Ama şiddete başvurmadan. Şiddet eğer olursa, varsa haklı bir itiraz, o da haksız duruma geçer.

Sosyal medyada kışkırtma yapılamaz

Eğer sosyal medya üzerinde çok yanlış mesajlar, kasıtlı veriliyorsa, diyelim ki 'Ben şimdi gördüm. Önümde 10 tane insan öldü' diye birisi böyle bir mesajı yalan bir şekilde vererek bir kışkırtmacılık yapsa; bunu kim için, hangi taraf olursa, ne için olursa olsun, neticede böyle bir şeyin halk içinde çok büyük paniklere sebep olacağı için buna muhakkak müsaade etmemek gerekir. Nasıl bir gazetede bunu yapmazsanız, orada da yapılmaması gerekir.

Büyük bir projeye de Hacı Bektaş-ı Veli deriz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3.köprünün ismine ilişkin bir hassasiyet oluştuğunu gördüğünü belirterek, "Belki şöyle yapılabilir. Belki büyük bir devlet projesine, Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan Abdal ismi verilebilir. Çok önemli bir kamu projesine" dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ