1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Abdullah Gül’ün Kulu sürprizi
Abdullah Gül’ün Kulu sürprizi

Abdullah Gül’ün Kulu sürprizi

120 işadamıyla İsveç’e çıkarma yapan Cumhurbaşkanı Gül’ün heyetindeki Kulu Belediye Başkanı ve Süryani Patriği sürpriz olarak değerlendirildi.

A+A-

İsveç’teki 115 Türk kökenliden 40 bininin Konya Kulu asıllı, 40 bininin de Süryani asıllı olduğunu bilenler bunun sürpriz olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, Öcalan'ın mektubunu götüren BDP'lileri Kandil'de verdikleri fotoğraf sebebiyle uyardı. Gül, "Atılan samimi adımları takdir edip, daha sorumlu hareket edin" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Abdullah Öcalan'ın mektubunu Kandil'e götüren 6 BDP milletvekilinin Murat Karayılan ile çekilen fotografları için BDP'yi uyardı. Gül, "Bunu propaganda malzemesi yapmayın. Sizin de samimiyetiniz test ediliyor. Atılan samimi adımları takdir edip, daha sorumlu hareket edin" dedi. Gül, Nevruz'dan önce "eylemsizlik" kararı alınacağı ve Haziran ayından itibaren kademeli olarak sınır dışına çekileceği söylentileri gündemdeyken çıtayı yükseltti: "Eğer samimiyseler silahı bırakacaklar."

GAZETECİLERLE BULUŞTU

Cumhuriyet tarihinde İsveç'i ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olan Gül, üç günlük ziyaretin ilk gününde, Stockholm'de kaldığı Grand Otel'de, haber kanallarının Ankara temsilcileri ile sohbet toplantısı yaptı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Gül'e sorulan neredeyse bütün sorular çözüm sürecine odaklandı. Gül, İsveç'e hareketinden önce Ankara'da Esenboga Havalimanı'nda şu dikkat çekici açıklamayı yaptı: "Türkiye'nin en büyük meselesini Türkiye'nin gündeminden çıkartmak, terörü bitirmek için iyi niyetli, samimi gayretler var. Ümit ederiz ki bunlar Türkiye'nin milli birliğini, bütünlüğünü ve üniter yapısını hiçbir şekilde zaafa uğratmayacak tarzda neticelenir ve bir çözüm ortaya çıkar."

ÜNİTER YAPI ENDİŞEM YOK

Cumhurbaşkanı Gül'e, "Milli birligin ve üniter yapının zaafa uğrayacağı noktasında bir endişeniz mi var ki böyle konuştunuz?" sorusu yöneltildi. Gül, "Hayır kaygım yok, herkes bilsin diye söyledim" cevabını verdi. Gül, sohbet boyunca BDP, İmralı ve Kandil için "Karşı taraf" ifadesini kullandı. Gül, birkaç kez, "Şimdi karşı taraf samimiyet testinden geçiyor. Karşı tarafı test etme imkanı olacak, test edildikleri anlar olacak, eğer samimiyseler öncelikle silahı bırakacaklar" dedi.

Gül, Hükümetin Öcalan ile başlattığı görüşme sürecini, "Cesur davranılıyor, samimi, iyi niyetli bir gayret var" ifadesiyle değerlendirdi. Gül'e göre, BDP tarafı bu cesur ve iyi niyetli adımları "yanlış anlamamalı" ve ölçüsüz davranışlarla sürece zarar vermemeli.

Cumhurbaşkanı Gül'e şu soruyu yönelttim: "Aslında her şey sizin 2009 yılı Mart ayında İran'a yaptığınız bir seyahat sırasında güzel şeyler olacak demenizle başladı. Doğrusu çok da güzel şeyler yaşanmadı, sabotajlar oldu. Siz de Ankara'da ifade ettiniz. Geçmişte yaşananları zihnimizin bir köşesinde tutuyoruz ve süreci teyekkuz içinde takip ediyoruz dediniz. Bu sefer gerçekten çözüme ulaşılabilecek mi?"

ÖLÇÜSÜZLÜK OLMAMALI

Cumhurbaşkanı Gül'ü bu soruya cevap verirken rahat görmedim. Şu cevabı verdi: "İşte onun için uyarıyorum.Özellikle karşı tarafı uyarıyorum, yanlış bir şey yapma diye.Nevruz gibi günlerde ölçüsüzlükler olmaması gerekiyor. Ümit ederimki herkes bugüne kadar dersini almıştır." Gül'e göre, böyle bir çözüm ortamı ilk defa oluyor ve bu aynı zamanda halkın "kredi" verdiği bir süreç.Gül'e,Öcalan'ın mektubunu Kandil'e götüren vekillerin, Murat Karayılan ile çekilen fotoğraflarını da sordum. "Bunlar Parlamento üyesi,KCK'nın başındaki kişi ile çekilen bu fotoğrafları sizi rahatsız ettimi" soruma Gül şu cevabı verdi: "Psikolojik faaliyet ve propaganda yapılmamalı, aşırılıklar ve ölçüsüzlükler olmayacak. (BDP milletvekillerine hitaben) Bunu propaganda gibi kullanmayın. Sizin samimiyetiniz de test ediliyor. Propaganda malzemesi yapmayın.”

EN ÜST DÜZEY NİŞAN

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia, avludaki resmi karşılama törenin ardından Kraliyet Sarayı'na geçti. Gül'e, Kral Carl XVI. Gustaf tarafından İsveç'in yabancı devlet ve hükümet başkanlarına verilen en üst düzey nişanı olan ''Serafim Nişanı'' verildi. Gül de Kral'a Türkiye'nin ''Devlet Nişanı''nı takdim etti. Gül, ayrıca Kral'a, dönemin İsveç Kralı Oscar'ın, Sultan II. Abdülhamid'e tevdi ettiği ''Serafim Nişanı''na ilişkin 11 Temmuz 1897 tarihli mektubun el yapımı özel bir kağıda basılan replikasını da takdim etti.

ATLI ARABALARLA GİTTİLER

İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia tarafından Kraliyet Muhafız Alayı'nda karşılanan Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, atlı arabalarla Kraliyet Sarayı'na geldi. Gül ve İsveç Kralı XVI. Gustaf, birinci atlı arabada yerlerini alırken, Hayrünnisa Gül ve Kraliçe Silvia ikinci atlı arabaya bindi.

Güzergah boyunca atlı arabalara, 60 atlıdan oluşan Kraliyet Süvari Muhafız Birliği eşlik etti. Konvoyun ilerleyişi boyunca bir polis helikopteri de havadan güvenlik önlemi alırken, güzergah boyunca İsveç ve Türk vatandaşlarda sevgi gösterilerinde bulundu.

KULULU BAŞKAN DA HEYETTE

Cumhurbaşkanı Gül’ün İsveç heyetindeki en ilginç iki isim Konya'nın Kulu ilçesi Belediye Başkanı Ahmet Yıldız ve Türkiye'deki Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin. İsveç'te Türkiye kökenli 115 bin kişi yaşıyor ve bunların çoğu ya Konya Kululu ya da Türkiye'den göç etmiş Süryaniler. Kululular’ın sayısı 40 bin olarak telaffuz ediliyor. Gül, gazetecilere bir anısını da anlattı. 2003'te Dışişleri Bakanı iken, Türkiye'ye ziyarete gelen İsveç heyetinin Güneydoğu Anadolu'ya gitmesine imkan veriliyor. Gül, o tarihe kadar PKK konusunda Türkiye'ye yönelik negatif bir tutum içinde olan İsveç'in pozitif bir noktaya geldiğini vurguladı. Gül, o tarihlerde İsveç'e yaptığı ziyareti şöyle anlattı: "2003'te buraya geldiğimde büyük bir sinema salonunda toplantı yaptık. Baktık ki Türkiye'den herkesin bir temsilcisi var. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan herkesi çağırdık. Buna şaşırdılar."

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ