1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB’liği ile iklim değişikliği müzakeresi
AB’liği ile iklim değişikliği müzakeresi

AB’liği ile iklim değişikliği müzakeresi

Bakan Bayraktar’ın ABD’deki zirvesi...

A+A-

 Birleşmiş Milletler 66. Genel Kurul Toplantısı için ABD’nin Newyork kentinde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Avrupa Birliği’nin İklim Değişikliğinden Sorumlu Bakanı Connie Hedegaard ile bir görüşme yaptı. Türkiyenin, bir OECD ülkesi olmasına rağmen kişi başına düşen emisyonun  5,16 ton,  OECD ülkelerinin ortalama kişi başı emisyonun ise 10,61 ton olduğunu söyleyen Bakan Bayraktar, iklim değişikliğinin tüm devletlerin kendi kapasite ve sorumlulukları nispetinde katkı sağlamaları gereken küresel bir sorun olduğunu vurguladı. Bayraktar, bugünkü İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi altındaki ülkelerin, mevcut tasnif ediliş tarzının, günümüz gerçeklerini ve ihtiyaçları yansıtmadığına da dikkat çekti.

İklim konusunda ortak hedeflere ulaşmak için kapsamlı, dengeli, adil ve güçlü bir küresel yaklaşıma ihtiyaç olduğunu ifade eden Bayraktar, küresel iklim değişikliği ile ortak mücadele için bütün ülkelerin altına imza atacağı bir anlaşmanın çıkması gerektiğini ifade etti. Bayraktar şöyle devam etti: 

“Ekonomik, çevresel ve sosyal geleceğimizi temin etmek için Durban’da (Güney Afrika) uygulanabilir bir sonuç elde etmeye ihtiyacımız var. Bu kapsamda; ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar taşımamız gerkiyor. Kapasitelere uygun eylemlerin yapılması bir zorunluluk. Bütün taraflar için; kişi başı milli gelir, kişi başı enerji tüketimi ve kişi başı seragazı emisyonu gibi kabul edilmiş objektif kalkınma kriterlerinin temel alınması gerekiyor”

AB İklim Bakanı Connie Hedegaard ise, iklim değişikliği ile mücadelede  daha fazla ülkenin sorumluluk alması gerektiğini belirtti. Hedegaard ayrıca, AB Çevre faslının açılışının temel sebeplerinden birinin de Türkiye’nin  iklim değişikliği ile yapmış olduğu mücadele olduğunu söyledi. Hedegaard, Bakan Bayraktar’a; iklim değişikliği ile mücadele için Türkiye’de ne tür uygulamaların olduğunu ve Avrupa Birliği’nin Emisyon Ticaret Sistemine ilişkin Türkiye’nin düşüncelerini sordu. Bakan Bayraktar ise Türkiye’nin iklimle ilgili yapmış olduğu çalışmalara değindi ve şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye’de 2011-2023 yıllarını kapsayacak ve yol haritası niteliğinde olan İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hazırladık. Bu stratejinin eyleme geçmesi için, kısa, orta ve uzun hedefler belirlendi. Ayrıca, enerji, endüstri, ulaştırma, tarım, ormancılık ve atık yönetimi ile ilgili kapsamlı projeler ve programlar yürütülüyor. Avrupa Birliği Emisyon Ticareti Sistemi ile ilgili olarak da sektörel bazda çalışmalar teknik olarak başlatılabilir. Bu konuda AB ile daha koordineli çalışabiliriz”