1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Acara Başbakanı Avrasya’da
Acara Başbakanı Avrasya’da

Acara Başbakanı Avrasya’da

İşte detaylar…

A+A-

 Avrasya Üniversitesi’nin Avrasya Coğrafyasına açılma projesi yapılan görüşmelerle hayata geçiriliyor. Geçtiğimiz aylarda Doğu Karadeniz Bölgesi Üniversiteleri ile Gürcistan Acara Özerk Bölgesi üniversiteleri yöneticileri bölge üniversiteleri toplantısını Türkiye Cumhuriyeti  Batum  Başkonsolosu Yasin Temizkan’ın  ev sahipliği ile Batum’da gerçekleştirmişlerdi. İkinci Toplantıya ise 5 Eylül 2015’te Avrasya Üniversitesi ev sahipliği yapmıştı. 15 Kasım 2015 te Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan ve beraberlerindeki heyetle Batum’a ikinci ziyaretlerini gerçekleştirerek, Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Arçil Khabadza ile ile makamında görüşmüşlerdi.

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Arçil Khabadza ve beraberindeki Acara Yüksek Şura Başkanı Avtandil Beridze, Eğitim ve Kültür  Bakanı Giorgi Tavamaişvili, Bakan yardımcısı Natia Sirabidze,  Batum Belediye Meclis Başkanı İrakli Çeişvili ve Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan ile Avrasya Üniversitesi’ne iadeyi ziyarette bulundu. Ziyarette Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan, Rektör Yardımcı Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran ve Genel Sekreter Gülay Yeniçeri hazır bulundu. 

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, ziyarette yaptığı konuşmada üniversitemizi ziyaret ettikleri için başta sayın başbakan olmak üzere tüm heyetine teşekkür ediyorum, yakın coğrafyamızla iletişimimizi en iyi şekilde sağlamak için çaba sarf eden Başkonsolosumuz Yasin Temizkan’a da teşekkür ediyorum, dedi. Yıldız, Batum ziyaretimizde Sayın Başbakan Turizm alanında önemli yatırımların olduğunu, yalnız kalifiye eleman bulma konusunda sıkıntıları olduğunu dile getirmişti. Bu anlamda üniversite olarak bu konuda neler yapabileceğimizi projelendirdik. Avrasya Üniversitesi Trabzon’un değil aynı zamanda tüm Avrasya coğrafyasınındır. Bu coğrafyaya katkı sağlamak bizim asıl görevimizdir, dedi.

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan misafir heyete bir sunum yaptı. Asan, Avrasya Üniversitesinin bölümleri, öğrenci portföyü, bölge için çalışmaları, Uluslar arası Üniversite olma projesi ve hedefleri konusunda bilgi aktardı. Asan,   yakın gelecekte Batum bölgesinin turizm ve eğitim alanında çok önemli mesafe kat edeceğini düşündüğünü  dile getirerek, özellikle turizm alanında kalifiye eleman yetiştirmek ve bölgede sadece turizmi değil eğitimi de eş zanlı geliştirmek adına projelerinin olduğunu söyledi.

Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Arçil Khabadza ise Avrasya Üniversitesi kampüsünde bulunmak sizlerle bölge için istişarede etmekten çok mutluyuz.Bölgelerimizdeki kurumların birbiriyle olan ilişkilerini kolaylaştırmak bizim görevimiz.Avrasya Üniversitesi ve bölge üniversiteleri için yapacağımız çalışmaların iyi sonuçlar getireceğine inanıyorum.Müsait zamanda Sayın Milli Eğitim ve Kültür Bakanımız Giorgi Tavamaişvili’yi tekrar Trabzon’a göndererek çalışmalarımızın daha verimli devam etmesini sağlayacağım,dedi.

Başbakan Arçil Khabadza ve beraberindeki heyete Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Prof.Dr. Aşkın Asan ve Genel Sekreter Gülay Yeniçeri tarafından plaket takdim edildi. Kabadza’de Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız’a ziyaret anısına Meşhur Gürcü edebiyatçı Şota Rustavelli’nin ‘’Kaplan Postlu Şovalye’’ adlı eserini hediye etti.