1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Açıköğretim kayıt nasıl yapılır?
Açıköğretim kayıt nasıl yapılır?

Açıköğretim kayıt nasıl yapılır?

Açıköğretim kayıt nasıl yapılır? İşte detaylar...

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık öğretim Okulları kapsamında Açık Öğretim Lisesi 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 2. dönem ilk kayıt işlemleri 13 Ocak 2017 ile 03 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu. AOL kayıt kılavuzu yayınlandı.

 

Açık öğretim lisesi 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı 2. dönem ilk kayıt kılavuzuna göre bugün itibarı ile kayıtlar başladı. 2. Dönem ilk kayıtları 13 Ocak ile 3 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak. Başvurular İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerine yapılabilecek.

 

İlk kayıt sınav bedeli şu şekilde olacak: Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak öğrenci adayı, her yıl belirlenen “İlk Sınav Bedelini” ödemek zorundadır. 2017 yılında, bir dönem için İlk Kayıt Sınav Bedeli, 40 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine giderek MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Bedeli), 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (Not: Halk Bankası ayrıca havale bedeli talep etmektedir.)

 

İlk kayıt sınav bedelinin 10 TL’ si ise Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

 

İlk kayıt için Sınav Bedeli ödendiği sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kaydınızın gerçekleşmesini engeller. Bunun için Sınav Bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz. İlk Kayıt Sınav Bedeli anlaşmalı bankaların ATM’lerinden yatırılmaktadır. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Bedeli olarak yatırıldığına dikkat ediniz.

 

Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir? İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar, Lise ve meslek liselerinden ayrılanlar, Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden yukarıdaki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi almış olanlar başvurabilir.

 

İlk kayıt için gerekli evrak: e-Okulda Kaydı Olan Öğrencilerden; İlköğretimi tamamlayanlar ile liselerin ara sınıflarından ayrılanlardan, Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe, T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge istenir. Ayrıca sistem üzerinden alınan kayıt raporunu imzalamaları gerekmektedir. (18 yaşından küçük öğrencilerin kayıt raporu velileri tarafından imzalanacaktır).

 

Makam onayı yazısı gerekli bilgiler şu şekildedir:

 

Genel Müdürlüğe bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Açık öğretim Ortaokulu ve Açık öğretim Lisesinin 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 2. Dönem ilk kayıt işlemlerinin 13 0cak-03 Şubat 2017 tarihleri arasında. Mesleki Açık öğretim Lisesi. Açık öğretim imam Hatip Lisesi, Açık öğretim Lisesi ve Açık öğretim Ortaokulunun 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 2. Dönem kayıt yenileme işlemlerinin ise 30 0cak-08 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılması uygun görülmüştür.

 

Açık öğretim Ortaokulu ve Açık öğretim Lisesinin 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 2. Dönem ilk kayıt işlemlerinin 13 0cak-03 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılabilmesi için ilgili banka hesaplarının 03 Şubat 2017 tarihine kadar açık tutulması, ücret yatırma ekranında Açık öğretim Ortaokulu ilk kayıt sınav ücreti. Açık öğretim Lisesi ilk kayıt sınav ücreti olarak gösterilmesi.

 

Mesleki Açık öğretim Lisesi, Açık öğretim İmam Hatip Lisesi, Açık öğretim Lisesi ve Açık öğretim Ortaokulunun 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 2. Dönem kayıt yenileme işlemlerinin ise 30 0cak-08 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılabilmesi için ilgili banka hesaplarının 08 Şubat 2017 tarihine kadar açık tutulması, ücret yatırma ekranında Açık öğretim Ortaokulu kayıt yenileme sınav ücreti. Açık öğretim Liseleri kayıt yenileme sınav ücreti olarak görülmesi gerekmektedir.