1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Açlık Grevi Sona Erdi!
Açlık Grevi Sona Erdi!

Açlık Grevi Sona Erdi!

Öcalan'ın çağrısıyla açlık grevine son verildi...

A+A-

 Dün Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı görüşmede açlık grevinin bir an önce sona erdirilmesi çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine 68 gündür devam eden grev sona erdi.

BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan bu sabah 08:51 'de twitter hesabından açlık grevlerinin bittiğini şöyle duyurdu: "Cezaevlerinden açıklama geldi:Grev amacına ulaşmış ve başkan Apo'nun çağrısı üzerine sona ermiştir."
  
Öcalan'ın çağrısının ardından, Diyarbakır D ve E Tipi cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerle görüşmeye giden BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, BDP İstanbul Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk yaptıkları görüşmelerde Öcalan'ın "Açlık grevlerine bir an önce  son verilsin" mesajını grevdekilere ilettiler. 
Öte yandan Kandıra, İzmir Aliağa ile  Kırıklar cezaevlerini ve açlık grevlerinin devam ettiği diğer cezaevlerini de avukatlar ziyaret etti. Avukatlar da saatler süren görüşmelerinde Öcalan'ın 'açlık grevini sonlandırın' çağrısını tutuklu ve hükümlülere bildirdiler.
Yapılan görüşmelerin ardından vekillere ve avukatlara Öcalan'ın çağrısını değerlendireceklerini söyleyen tutuklu ve hükümlüler, çağrıya bugün (18 Kasım 2012) cevap verdiler ve 68 gündür devam ettirdikleri açlık grevine son verdiler.
12 Eylül'de 64 kişi, 22 Eylül’de 88, 5 Ekim'de 232, 5 Kasım itibariyle de 72 cezaevinde yüzlerce kişi açlık grevine başlamıştı.