1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adalet Bakanlığı'nda Mavi Marmara Zirvesi
Adalet Bakanlığı'nda Mavi Marmara Zirvesi

Adalet Bakanlığı'nda Mavi Marmara Zirvesi

İsrail ile yapılacak zirve öncesi Adalet Bakanlığı harekete geçti.

A+A-

Bakanlık Mavi Marmara mağdurlarından 43 kişinin mahkeme dilekçelerini inceleyerek değerlendirme toplantısı yaptı.

Filistin'e insani yardım götüren Mavi Marmara Gemisi'ne yapılan baskında 9 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili İsrail'in özür dilemesinin ardından ailelere ödenecek tazminat konusu gündeme geldi.

Konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı görevlendirmişti. Arınç da, 29 Mart'ta yaptığı bir açıklama Dışişleri ve Adalet bakanlıklarının süratle hareket edeceğini ve taleplerin hazırlanacağını açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından ilk adım atıldı. Adalet Bakanlığı'nda Mavi Marmara baskını mağdurlarına İsrail'den talep edilecek tazminatla ilgili bir zirve yapıldı.

DİLEKÇELER GÖNDERİLDİ

Hukuki yönden yapılacak hazırlık için Türkiye genelinde ailelerin ve mağdurların İsrail aleyhinde tazminat davası açtığı yaklaşık 43 mahkemeye telefonla ulaşan bakanlık yetkilileri acil olarak dava dilekçelerinin fakslanmasını istedi.

Mahkemeler de hemen dilekçeleri bulup Adalet Bakanlığı'na ulaştırdı. Toplanan dilekçeleri inceleyen yetkililerin eksikliklerin ve talep edilecek rakamların belirlenmesi için değerlendirme yapacağı öğrenildi.

10 MİLYON LİRA TAZMİNAT

Mavi Marmara Gemisi'ne yapılan baskında yaşamını yitirenlerin aileleri ile yaralananlar, geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul Çağlayan ve Küçükçekmece'yle Kayseri'deki mahkemelere manevi tazminat talebiyle başvuruda bulunmuşlardı.

Türkiye genelinde 43 kişi, İstanbul ve Kayseri Asliye Hukuk Mahkemeleri'ne açtıkları davalarda toplam 10 milyon lira manevi tazminat talep etmişti. Mahkemeye sunulan dilekçelerde 31 Mayıs 2010 günü sabah saatlerinde Gazze Özgürlük Filosu'nun İsrail'in saldırısına uğradığını ve bu saldırıda 9 insani yardım gönüllüsünün 'şehit' olduğunu, 56 gönüllünün ise ağır yaralandığı belirtilmişti.

Dilekçede BM İnsan Hakları Konseyi Raporu'nda İsrail askerlerinin filoya davranış biçimlerinin orantısız, gereksiz ve inanılmayacak ölçüde şiddetli, kabul edilemez düzeyde gaddarlık olarak adlandırıldığı belirtildi. Dilekçelerde 1988 yılında İskoçya"da yaşanan "Lockerbie Faciası" sonrasında açılan dava örnek gösterildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ