1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adalet için toplandılar!
Adalet için toplandılar!

Adalet için toplandılar!

‘Rabia Naz’a Adalet’ için toplandılar.

A+A-

Giresun’un Eynesil ilçesinde tam bir yıl önce evinin önünde yaralı halde bulunup, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünün ardındaki sır perdesi hala aralanamazken, ölümünün aydınlatılması ve adaletin yerini bulması amacıyla bugün ilçede bir miting düzenlendi. 

‘Rabia Naz’a adalet. Gerçek açığa çıkarılsın, adalet için buluşuyoruz’ teması ile düzenlenen ve aynı başlıklarla dövizlerin ve pankartların açıldığı etkinliğe baba Şaban Vatan, eşi Atika Vatan, yakınları ile yüzlerce kişi katıldı. Etkinlikte konuşan baba Şaban Vatan, bugün Türkiye’nin 45 ilinde “Rabia Naz’a adalet. Gerçek açığa çıkarılsın, adalet için buluşuyoruz’ etkinliği düzenleneceğini belirtti. 

Rabia Naz’ın okuduğu Eynesil İmam Hatip Orta Okulu önünde düzenlenen mitinge ilçe halkı ilgi gösterirken, mitingde konuşan Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu Derneği Genel Sekreteri Fidan Ataselim, "Yakın zamana kadar tek bir adım atılmamışken topluma ’bunu kabullenin, intihar’ dediler. Acılı ailesi kenara çekilip yasına gömülmedi. Şüphelerin üstüne gitti. Bütün Türkiye olarak bugün 43 ilde kadın meclisleri, kadınlar, toplum olarak hepimiz ayaktayız. Bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Rabia Naz’a adalet istiyoruz. Küçük bir kardeşimizin şüpheli ölümünün, gerçeklerin açığa çıkmasını istiyoruz. Bu ülkede küçücük çocukların ölümünün nasıl olduğunu açığa çıkaramıyorsak eğer bir ülke, bir devlet, toplum, yetkililer, makamlar ne için var? Gerçek açığa çıkarılsın istiyoruz. Rabia Naz’a adalet istiyoruz" dedi. 

Baba Şaban Vatan, yaptığı konuşmada, sabırla bir sonuç istediklerini belirterek, "Kızımın davasında eğer benim dahi küçük bir suçum varsa bana hesabı sorulsun. Benim elimden yavrum alındı. Sabırla bir sonuç istiyoruz. Bu olayın bir an önce faillerini istiyoruz. Beni karanlık zindana atın, gün yüzü göstermeyin ama benim kızımın faalini getirin. Annesinin gözyaşlarını dindirin, vicdanını rahatlatın. O kişiyi adalete teslim edin" diye konuştu. 

Dün Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun kendisinin talebi üzerine müfettiş incelemesi başlattığını hatırlatan baba Vatan "Dün çok sıcak gelişmeler oldu. Aylardır beklediğimiz gelişmelerin ilk adımı atıldı. Ben hakikati, Rabia Naz’ın faillerini istiyorum. Benim kızım oraya nasıl geldi, kızımı oraya kim bıraktı, hangi eller dokundu onları istiyorum. Rabia Naz’ımın olayının sonucunu tam bir haftada istiyorum. Bir hafta sonra artık farklı açıklamalar yapacağım" şeklinde konuştu.