1. YAZARLAR

  2. Tansel Kolcu

  3. Adalet Vicdanın Ve Ahlakın Yansımasıdır
Tansel Kolcu

Tansel Kolcu

Yazarın Tüm Yazıları >

Adalet Vicdanın Ve Ahlakın Yansımasıdır

A+A-

Trabzonspor, lig'in 28. haftasında evinde,  Kayserispor ile,  kalan tek hedefi  olan  Avrupa  Kupalarına katılma mücadelesini verirken,  aynı gün,  şehirde başka bir mücadele daha verilmektedir.  Trabzonspor  kongre üyeleri,  bugün ve yarın  yapılacak olağanüstü  kongrede,  Trabzonspor'un 17. başkanını seçmek için oy kullanacaklar. Trabzonspor'u başarıya taşıyacak, ekonomisini düzeltecek, alt yapıya önem verecek  ve Trabzonspor'un haklı davası olan şike süreci başta olmak üzere, her platformda haklarını sonuna kadar  savunabilecek ve kulübün büyüklüğüne yaraşır şekilde temsil görevini yerine getirecek bir başkanın seçilmesi temennisiyle,  bu kongrenin tüm camiamıza hayırlı olmasını  dilerim.

Olağanüstü Kongre gibi, camia için çok önemli olan bir süreçte, sahaya mutlaka kazanmak için çıkan Trabzonspor

 ilk yarıda, rakibe pozisyon vermemesine rağmen,  kendi de pozisyon bulamadı ve ilk yarı golsüz sonuçlandı. İkinci yarıda  Trabzonspor,  geleceği parlak,  iki  genç yıldızının oyuna ağırlığını koymasıyla,  ilk yarının tersine, daha çok pozisyon bulmaya başladı ve Abdülkadir'in mükemmel golü ile, 1-0 öne geçti.  Abdülkadir, attığı  golden sonra bir de mükemmel asist yaparak,  Yusuf'u topla buluşturdu ve Yusuf düzgün bir vuruşla   takımının ikinci golünü atarak, takımını rahatlattı. Daha sonra, oyunu iyice domine eden Trabzonspor, Burak'ın  iki mükemmel golü ile farkı dörde çıkardı ve maç 4-0 Trabzonspor'un üstünlüğü ile sona erdi.

 

Trabzon'da  bugün, Kongre'de seçim , sahada ise puan mücadelesi yapılırken,  bir büyük mücadele örneği de İsviçre'de   FIFA'nın  merkezi  önünde verilmekteydi.  FIFA'nın  önünde, adalet çadırı kurup, haklı davalarını sonuna kadar savunma azminde olan adalet savaşçılarımıza da, buradan binlerce selam olsun diyorum. UEFA ve CAS kararlarında,  maçlarında şike yapıldığı tespit edilen ve bu nedenle  Avrupa kupalarından men edilen bir takımın , şike tespitine ve verilen cezalara rağmen, kendi ülke federasyonunun haksız uygulamaları neticesinde,  hak etmediği kupayı müzesinde tutabilmesine zemin hazırlayanlara  ise, adaletsizliğin kendilerine çok yakıştığını belirtmek  istiyorum.  Zira adalet;  vicdanın ve ahlakın yansımasıdır. Şike davasının hakiminin kararı açıkladıktan sonra dile getirdiği,  Sigmund Freud'a ait "Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun" sözünün ise, hakimin zaten verilen bu  kararın uygulanmayacağına olan  inancının dışa vurumu olduğuna inanıyorum. O yüzden, kararı verirken bu durum tespitini yapmak ihtiyacı hissettiğini düşünüyorum.Bu adaletsizliği yapanlar şunu akıllarından hiç çıkarmamalıdırlar.  Adalet, elbet bir gün mutlak tecelli edecektir ama bu adaletsizliğe sebep olanlar , tarihe adlarının kara bir leke olarak geçmesini asla engelleyemeyeceklerdir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar