1. YAZARLAR

  2. Tansel Kolcu

  3. Adamına göre 'VAR'
Tansel Kolcu

Tansel Kolcu

Yazarın Tüm Yazıları >

Adamına göre 'VAR'

A+A-

Yazıma başlarken, Trabzonspor Teknik Direktörü Sayın Ünal Karaman'ın, hayatını kaybeden annesi Şefika Karaman'a Tanrı'dan rahmet,  Sayın Ünal Karaman ve ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.

          Trabzonspor bu sezon, ilk deplasman galibiyetini almak amacıyla Akhisar deplasmanına  giderken, en çok merak edilen konu, takımın geçen haftaki diziliş ile oynayıp oynamayacağıydı. Geçen hafta, sahasındaki Kasımpaşa maçına, Rodallega ve Burak ikilisi ile çıkan ve 2-0 mağlubiyetten maçı çevirme başarısını gösteren Trabzonspor, Akhisar deplasmanında da maça bu ikili ile başlayınca, bu maçın da gollü geçeceği ve rahat bir galibiyetin geleceği düşüncesi bende  hakim olmaya başlamıştı. Her zaman dediğim gibi, Trabzonspor önlem alan değil, önlem alınan takımdır. Burak ve Rodallega gibi ligde hiçbir takımda olmayan bir ikiliniz varsa, içerde dışarda onları cesaretle kullanmalısınız. Bu tercih aynı zamanda, rakibin de  üzerinize fazla adam ile gelmesini  engeller. Zira her zaman, “en iyi savunma hücumdur” düşüncesindeyim.

Maç başladıktan sonra da bu düşüncemde ne kadar haklı olduğum, dakikalar ilerledikçe daha çok ortaya çıkmaya başladı. İlk yarı ve ikinci yarının ilk 5 dakikaları hariç, Trabzonspor oyunun mutlak hakimiydi ve istatistiklerde de, topa hakim olma oranı çok yüksekti. Geçen hafta eleştirdiğimiz Sosa, bugün de 35. dakikaya kadar çok kötüydü ama 35. dakikada kazanılan serbest vuruşu, mükemmel bir vuruşla ağlara gönderince, hem takımını 1-0 öne geçirdi, hem de kendine güveni geldi. Bu dakikadan sonra, sahada mükemmel bir Sosa vardı. Sosa yeter ki her maç böyle oynasın. Eleştirdiğimiz gibi övmesini de biliriz. Sosa'nın golünden iki dakika sonra, bu sefer Burak, Rodallega'nın düşürülmesi ile kazanılan penaltıyı gole çevirince, durum 2-0 oldu ve ilk yarı bu skorla sona erdi. İkinci yarının 67. dakikasında, Pereira'nın mükemmel ortasında, Novak'a sadece dokunmak kaldı ve bu gol ile durum 3-0 oldu. 77. dakikada ise Seleznov, kazanılan penaltıyı gole çevirince, skor  3-1 oldu ve maç ta bu skorla sona erdi. Akhisar'ın kazandığı penaltıyı,  “VAR” dan yapılan uyarı ile  izleyip karar veren Hakem Halil Umut Meler, maalesef maçın sonlarına doğru, Abdülkadir'e ceza sahası içinde yapılan müdahalede itirazlara rağmen “VAR” a başvurmadı ve “VAR” daki hakemler de, Akhisar'ın penaltısındaki hassasiyeti, nedense, bu pozisyonda gösteremedi. Demek ki “VAR”,  adamına göre “VAR”

Önceki ve Sonraki Yazılar