1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. "Aday hakları olmamalı! Ültimatom verilmeli"
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

"Aday hakları olmamalı! Ültimatom verilmeli"

A+A-

Trabzonspor  yönetiminin aldığı  olağanüstü  kongre kararı  işe yarayacak mı? Bunun cevabını  kısa zaman sonra  hepimiz  öğrenmiş olacağız. Siyaset masaya yumruğunu vurmalı, kulaklar çekilmelidir. Önüne gelen 'adayım'  kelimesini ağzına alamamalıdır.

Utanma ve sıkılmaları yok...

Muharrem Usta  yönetimi için hiç bir şey yazmaya  gerek görmüyorum. Çünkü  yaptıkları, kulübü taşıdıkları nokta itibarı ile,  her şeyin hüsran olduğuna  zaten hepimiz şahidiz. Usta,' bu kulübe  ekonomik anlamda bir şeyler katar' diye  az da olsa küçük bir umudum  vardı. Açıkçası  futbol adına hiç bir beklentim yoktu. Ama  minik umutlarımızı da yerle bir etti ve  gitti!  Sadece Usta yönetimi için söylemiyorum. 2008 Şubat ayından beri  var olan  tüm yönetimler,  bu kulübün temelleriyle, gerçekler, organlarıyla, aklıyla, beyniyle, ilkeleriyle  oynadıkça   oynadı! Kulübün ;   ahlaki ve  etik  değerleri,  maddiyatı, gerçeğe aykırı olan  yani illegal ne iş varsa,  hepsini legal gibi gösterdiler! Bu ihanet furyasında  yönetimler,  adeta birbirleri ile yarıştı! Bugün kongre kararı alınması  sonrası perde arkasında  sinsice oturan akbabaların,  birer birer,  daha birinci günden  ses vermeye başladığını üzülerek  gözlemliyorum. Sanki Usta çok kötü  yapmış da, kendileri  bu kulübe iyilik yapmış gibiler! Arsızlık, hayasızlık rollerine  devam ediyorlar, pişkin pişkin! Arlanma yok, sıkılma yok...Sanki bu kulübe menajerlik sistemini  onlar sokmamış gibiler! Sanki Boşnak Ali denilen sahtekarları unutmuşuz ya!  Ya da , 800 bin Euro'luk oyuncuları, deftere 4.2 milyon dolar olarak yazanları unutmuşuz gibi , hepimizi  ahmak yerine koyma gayretindeki ahmaklar! Sizler bu kulübü  adam gibi yönetmiş  olsaydınız, Usta gibi futbolu bilmeyen, Trabzonspor'u dert edinmeyen kişilere bu kulüp düşer miydi?

Başkan ve beş yönetici...

Yeni kongreden çok umutlu olmadığımı belirtmek istiyorum. Siyasete mecbur bırakılan Trabzonspor, istemesek de, siyasiler olmadan yürüme şansına asla sahip değildir. Hiç bir başkan, hiç bir babayiğit bu ağır yükün altından kalkamaz. Şu an için  ille de şöyle başkan, 'paralı babayiğit'  gibi  nafile laflara üzülerek tebessüm ediyorum! Trabzonspor'a  lazım olan  sadece biraz  saygınlığı olan,  toplumda yıpranmamış, futbol bilgisi olan bir kişilik.  Söz konusu kişi ve yanına oturtulacak bir kaç belli  başlı yöneticinin de  'vicdan'   sahibi olması,  yani kasayı , kendi kasası gibi görecek kimseler olması gerekir! Rahmetli Kenan İskender gibi...(Allah rahmet etsin)

Onlar kulübe yanaştırılmamalı!

Ve en önemlisi , son on yılda cereyan eden 'hizmet ediyoruz' lafları altında menajerlerle ortak çalışıp, keseyi dolduran vicdan yoksunları ve onların uzantıları bu kulüpten uzak tutulmalıdır. Eğer onlardan bir tanesi  yeni  yapılacak oluşumda yer alacak olursa,  güve  gibi  kemirip ana bünyeyi yine oyacaklardır, hiç şüpheniz olmasın! Bu kulübü bu hale sokanların eski alışkanlıklarından  asla vazgeçilmeyeceği bilinmelidir. Trabzon'u, Trabzonspor'u dert edinmeyip,  çıkarlarının  hesabını yapanlar bellidir. Son üç yönetimde kimlerin  transferde  kimlerle iş tuttuğunu yıllardır yazıp çiziyoruz. Artık sağır sultan biliyor. Onlar asla yönetimlerde olmamalı.

Ültimatom verilmeli! 'Adaylık hakkı' olmamalı!

Trabzonspor kongresi için iş  iki bakanımıza ve özellikle milletvekillerinden Salih Cora'ya düşmektedir. Çünkü Salih bey Trabzonspor'a çok ilgili... Sayın bakanlar Trabzonspor camiasının önde gelenleri ile mutlaka istişare etmelidir. Ortak bir başkan adayı o istişareden çıkmalıdır. İkide bir yırtık dondan fırlar gibi ortaya 'adayım' diye ortalıklara düşen,  aday tiplerine bizzati bakanlarımızın 'otur aşağı' ültimatomunu vermesi gerekir. 'Adaylık haktır'  safsatası asla işletilmemelidir. Oyların para ile satın alındığı, camianın her biriminin  çıkarını hesapladığı  bir ortamda adaylık herkesin hakkı olmamalıdır!

Sonuç....

Eğer bu istişare yapılır,  kulübü bu hale sokanlar kapının önünden dahi geçirilmez, vicdanı yüksek beş adam bir araya getirilir ve tek listeli bir kongre olursa, işte o vakit alınan bugünkü kararın bir anlamı olur. Yok, her önüne gelen aday olur, siyasiler kesin bir duruş sergilemezse  inanın ki yarın, bugünleri  dahi arayacak durumda oluruz. Bu sebeple herkesin akıllı ve sağ duyulu olması, siyasilerin kararlılık göstermesi Trabzonspor'un kaderi olacaktır!

Önceki ve Sonraki Yazılar