1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adil Serdar Saçan'a Beraat!
Adil Serdar Saçan'a Beraat!

Adil Serdar Saçan'a Beraat!

MUHALİF HAKİM 88 YIL İSTEDİ...

A+A-

Ergenekon davasının sanığı, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Eski Müdürü Adil Serdar Saçan, kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar'ın grubuna yönelik operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptığı iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar Ahmet Erdoğan, Serdal Akça, Osman Köprü, Vedat Mercan ve Metin Rakipoğlu katıldı. Duruşmaya gelmeyen Adil Serdar Saçan’ı avukatı Serkan Saçan temsil etti. Davanın 41. duruşmasında sanık Ahmet Erdoğan, işkence suçunu işlemediğini belirterek “Şahısları yasal düzenlemeler çerçevesinde doktor muayenesine gönderdim. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum" dedi. Sanıklardan Serdal Akça, “Suçu işlediğimize dair mağdurların beyanları dışında başkaca kanıt bulunmamaktadır. Dosyadaki, mağdurlarla ilgili verilen raporlar ve görüntülü ifade tespit tutanakları mağdurlara herhangi bir işkence yapılmadığını göstermektedir. Mahkemede dinlenen tanıklar mağdurların lehine ifade vermişlerdir. Ancak onlar da sanıklarla yakın ilişki içinde olan kişilerdir. Mağdurlar da her defasında farklı ifadeler vermişler ve bizi suçlamışlardır. Ben suçsuzum ve beraatimi istiyorum" diye konuştu. Sanıklar Metin Rakipoğlu, Osman Köprü ve Vedat Mercan da suçsuz olduklarını belirterek haklarında beraat kararı verilmesini talep ettiler.“MÜVEKKİLİMİN NE ŞEKİLDE İŞKENCE YAPTIĞI AÇIKLANMAMIŞ"

Adil Serdar Saçan’ın avukatı Serkan Saçan da, müvekkilinin suç tarihinde soruşturmada görevli memur olmadığını sadece şube müdürü olduğunu söyledi. Adil Serdar Saçan’ın mağdurlara büroya getirildikleri sırada “Burası sizin bildiğiniz yer değil. Doğruyu söylemek zorundasınız" şeklindeki sözlerinden işkence yapıldığı sonucunun çıkmayacağına vurgu yapan Saçan, şöyle devam etti:

“Müvekkilimin 14 kişiye işkence yaptığı nedeniyle cezalandırılması istenmiştir. Ancak ne şekilde işkence yaptığı açıklanmamıştır. Müvekkilimin şubedeki konumu itibariyle ifade alma yetkisinin olmaması dikkate alarak, hakkında beraat kararı verilsin" dedi.

8 SANIK DA BERAAT ETTİ

Davayı karara bağlayan Mahkeme Heyeti, sanıklar Adil Serdar saçan, Ahmet Erdoğan, Metin Rakipoğlı, Vedat Mercan, Osman Köprü, Serdal Akça, Necati Kurt ve Semir Günaydın hakkında mağdurlara işkence yaptıkları iddiasıyla dava açıldığını hatırlattı. Toplanan tüm delillerin değerlendirilmesiyle sanıkların işkence suçunu işlediklerine dair cezalandırılmalarına yeterli ve her türlü kuşkudan uzak kesin ve inandırıcı kanıtların bulunmadığına vurgu yapan mahkeme tüm sanıkların beraatine oy çokluğuyla karar verdi.

MUHALİF HAKİM 88 YIL İSTEDİ

Karara muhalefet eden üye hakim Sinan Çelakıl ise sanıklar Adil Serdar Saçan, Serdal Akça, Vedat Mercan ve Ahmet Erdoğan tarafından mağdurlara “haysiyet kırıcı ve irade yeteneklerinin etkilenmesine yol açacak davranışlarda bulunulduğunu belirtti. Hakim Çelakıl Adil Serdar Saçan, Ahmet Erdoğan, Vedat Mercan ve Serdal Akça’nın hapisle cezalandırılması gerektiği görüşünde olduğunu bildirdi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMELERİ İÇİN İŞKENCE İDDİASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, mağdur ve müştekilerin, kamuoyunda "Adnan Hocacılar" olarak bilinen gruba yönelik çalışmalar sonucunda 12 Kasım 1999'da gözaltına alındıkları ve suçlamaları kabul etmeleri için kötü muameleye maruz bırakıldıklarını bildirdikleri belirtiliyordu. İddianamede, söz konusu tarihte Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli sanıkların, "işkence yapma" suçundan cezalandırılmaları isteniyordu