1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Adnan Günnar Ortahisar'da vatandaş ve esnafla bir araya geldi
Adnan Günnar Ortahisar'da vatandaş ve esnafla bir araya geldi

Adnan Günnar Ortahisar'da vatandaş ve esnafla bir araya geldi

Adnan Günnar Ortahisar'da vatandaş ve esnafla bir araya geldi

A+A-

Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, referandum çalışmalarını Ortahisar İlçesinde sürdürdü. Esnaf ve vatandaşlara Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni anlatan Günnar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde daha güçlü bir Türkiye Büyük Millet Meclisi olacağını söyledi.

 

AK Parti Trabzon Milletvekili Dr. Adnan Günnar, Ortahisar İlçesinde bir dizi ziyarette bulundu. İlçenin Kunduracılar ve Uzunsokak Caddelerinde esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Günnar, 16 Nisan'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumu ile ilgili vatandaşları bilgilendirdi. Günnar, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte güçlü yürütme, güçlü meclis, tarafsız yargı ve  güçlü Türkiye olacaktır. Eskisi gibi cumhurbaşkanının özel yetkileri kalmayacaktır. Bu sistem tek kişilik hükümet sistemi değil doğrudan millet hükümetidir. Parlamenter hükümet sistemi ise  dolaylı millet hükümetidir" dedi.

 

Parlamenter sistemin en iyi döneminin AK Parti dönemi olduğunun altını çizen Milletvekili Günnar,  "Her zaman böyle bir dönem gelmeyebilir. Eskiden 100 turda cumhurbaşkanı seçilmezdi. Koalisyonlar dönemini bir çoğumuz yaşadık ve biliyoruz. Ülkemizde bir buçuk senede bir hükümet değişiyordu. İstikrar asla yoktu. Ülkemiz üç partili koalisyonlarla yönetiliyordu. Eski sorunların gelecekte olmaması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni gündeme getirdik ve halkımız bu referandumda kendi geleceği için sandığa gidip oy kullanacak. Bu referandum millet ve memleket meselesidir" diye konuştu.

 

Anayasa değişikliğinde bulunan maddeleeri de vatandaşlara anlatan Günnar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Teklifin beşinci maddesiyle, TBMM'nin görevleri ve yetkileri, "kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek" olarak sıralanıyor. Altıncı maddesinde ise, TBMM'nin bilgi edinme ve denetim yollarına ilişkin maddesindeki değişiklik ile yasamanın belli bir konuda Meclis Araştırması yapması, Genel Görüşme açarak Genel Kurulda görüşmesi ve milletvekillerinin, cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanların cevaplaması istemiyle yazılı soru sorması yeniden düzenleniyor. Buna göre, TBMM, Meclis Araştırması, Genel Görüşme, Meclis Soruşturması ve Yazılı Soru yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanacak. Hükümet yani Cumhurbaşkanı ve bakanların kanun çıkarma ve teklif yetkisi dahi olmayacak. Hükümet sadece yılda 1 kez bütçe kanununu hazırlamak ve Meclis'in onayına sunmak dışında kanun teklifi dahi yapamayacak. Yen'i sistemde daha güçlü bir TBMM ve koalisyonsuz bir hükümet sistemine kavuşacağız"