1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Afrodizyak etkisi ortaya çıktı!
Afrodizyak etkisi ortaya çıktı!

Afrodizyak etkisi ortaya çıktı!

Adana mutfağının gözdelerinden şalgamın, afrodizyak etkisi de olduğu ortaya çıktı.

A+A-

Özellikle sindirimi kolaylaştırmasıyla bilinen şalgam suyu, ayrıca B grubu vitaminleri içeriyor. Kalsiyum, potasyum ve demir yönünden de zengin olan Şalgam’ın keşfedilen en son marifeti ise ‘Afrodizyak özelliği’ oldu.

 

Şalgam, fazla kiloların atılmasına yardımcı oluyor, insanları rahatlatıyor ve stresten arındırıyor. Şalgam suyu, asitli içeceklerden çok daha sağlıklı olduğu gibi bir de ilaç görevi görüyor. Son derece lezzetli de olan şalgam suyu, içerdiği A vitamini ile göz sağlığına da faydalı mide ve karaciğere de…

 

Yaz-kış içilmesi önerilen şalgam suyunun bir başka az bilinen ama çok önemli olan ‘hücre yenileyici özelliği’. Bu özellik sadece gençlik, güzellik açısından değil, hücrelerin zarar gördüğü başka hastalıklar için de yararlı olabilir. Kış mevsiminde, grip hastalığına karşı doğal bir ilaç olduğu ifade edilen şalgam suyunun ham maddesi ise mor havuç… Mor havuçta bol miktarda şeker bulunsa da, mayalanma sürecinde şekeri sıfırlandığından; şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir içecek olduğuna işaret ediliyor.