1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ağız kokusunu gidermenin yolları
Ağız kokusunu gidermenin yolları

Ağız kokusunu gidermenin yolları

Sosyal ve psikolojik sorunlara yol açan ağız kokusunu önlemek mümkün...

A+A-

 Kimi zaman günlük hayatı kabusa çeviren ağız kokusundan kurtulmak mümkün…

Tıptaki adıyla "Halitosis", yaygın adıyla "ağız kokusu" kişinin hem iş hem de özel hayatında ciddi sorunlara neden olabiliyor. Ağız hijyenin yetersiz olmasından kaynaklanan bu sorun aile içi huzursuzluğa,  boşanmalara ve iş kaybına yol açabiliyor.

Ağız kokusu bize sadece ağız ve diş sağlığı ile ilgili değil genel sağlığımız hakkında da önemli ipuçları veriyor.  Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu ağız kokusunun başlıca sebebinin dişlerdeki iltihap ve çürükler olduğunu ifade ederken ağız kokusu hakkında merak edilenleri anlatıyor.

SOSYAL VE PSİKOLOJİK SORUNLARA NEDEN OLUYOR

Sanıldığından çok daha yaygın görülen ağız kokusu; kişinin iş, arkadaş ve hatta aile yaşamını etkileyebilecek bir konu olup, kişilerde özgüven kaybına çoğu zaman kişide mahcubiyete ve buna bağlı olarak da sosyo - psikolojik problemlere sebep olur.

Birçok kişi ağız kokusu yüzünden özgüven kaybı yaşadığı için insanlarla iletişim kurmaktan kaçıyor. Bu sorun evli kişilerde boşanmalara bile neden olabilir. Bu nedenle ağız kokusunun ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Kışlaoğlu, kokunun basitçe diş taşlarından kaynaklanabileceği gibi, ağızdaki eski dolgu ve kron-köprülerin bozulmuş diş eti ilişkilerinden oluşabileceğini de vurguladı.

AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUŞUR?

Dişlerden kaynaklanan kötü kokuların tedavisi diğer sebeplere göre daha kısa sürede sonuç verir. Bu konuda Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, ağız kokusu şikâyeti ile gelen hastaları öncelikle tam bir ağız muayenesinden geçirerek, sorunun birden fazla nedene mi dayandığını tespit ettikten sonra tedaviye başladığını belirtti. Ağız kokusunu fizyolojik veya patolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Fizyolojik ağız kokusu sağlıklı her bireyde oluşur ve tedavi gerektirmez. Ancak patolojik ağız kokusu ağız içi ya da ağız dışından kaynaklanabilir.

Kışlaoğlu, “Ağız kokusu bazen ağız temizliğine yeterli önemin verilmemesi, ağız iltihapları, ileri diş eti hastalıkları veya diş çürükleri, bazen de ağız kuruluğu gibi sebeplerin bir ya da birkaçından kaynaklanıyor olabilir” diyerek ağız kokusunun sebeplerini sıralayan, Kışlaoğlu; ağız hijyenine yeterli önemin verilmemesinden kaynaklanan ağız kokusunu gidermek için diş taşlarını temizlediğini ve kişiye ağız bakımı için neler yapması gerektiğini uygulamalı olarak gösterdiğini belirtti. Eğer ağız kokusu ağız enfeksiyonlarından ileri geliyorsa enfeksiyonlar tedavi ediliyor, tedavi sırasında gömük ve sorunlu dişler varsa çekim yapılıyor. Ağız kuruluğundan ileri gelen kötü ağız kokusu da hastaya tükürük salgısını artıracak yöntemlerle önleniyor.

AĞIZ KOKUSUNU GİDERMENİN YOLLARI

- Ağız içi bakterilerle savaşan bir baharat olduğu için tarçın kullanın.

- Kötü kokuya sebep olan ağız kuruluğunu engellemek için daha fazla su için, diş çürüklerine sebep olacağından şeker tüketiminizi azaltın.

- Yiyeceklerle tükürük salgısının iyice karışması ve ağızda yemek parçası kalma olasılığının azalması için lokmaları iyi çiğneyin.

- Diş fırçasının çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebileceği için diş ipi kullanın.

- Ağız kokusunu önlemek için doğal kaynaklardan da yararlanılabilir. Nane bunlardan en önemlisi. Naneli sakızlar, şekerler kullanabilirsiniz.

- Öğün aralarında taze meyve yiyin.

- Uzun süre aç kalmayın.

- Ağız kuruluğuna neden olduğundan ve diş eti hastalıklarına da zemin hazırlayarak ağız kokusu oluşturacağından sigara içmeyin.