1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ahmedinejad 5. kez Türkiye’de
Ahmedinejad 5. kez Türkiye’de

Ahmedinejad 5. kez Türkiye’de

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na katılmak üzere Türkiye'ye geldi

A+A-

Özel bir uçakla, saat 09.10'da Tahran'dan İstanbul'a gelen Ahmedinejad'ı, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ve diğer ilgililer karşıladı.


Ahmedinejad, uçaktan inerken kendisini bekleyen ve sayıları yaklaşık 30'u bulan İranlı yetkilileri ve basın mensuplarını selamladı. Bu arada, İstanbul'da eğitim gören Mehmet Akhlaghi ve Zahra Yakubi isimli İranlı çocuklar, Ahmedinejad'a çiçek vererek şiir okudu.


Konuk Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Devlet Konukevi'nde bir süre dinlendikten sonra alandan ayrılırken basın mensuplarına el salladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın günübirlik olması beklenen ziyareti kapsamında, İstanbul'da düzenlenen 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na katılarak, Türk yetkililerin yanı sıra konferansa katılan diğer bazı ülke lider ve temsilcileriyle ikili görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

Türkiye’yi en son 22 Aralık 2010’da gelen Ahmedinejad, 23 Aralık 2010’da İstanbul’da yapılan “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 11. Liderler Zirvesi”ne katılmıştı.

Ahmedinejad, İran’da kullanılan Hicri-Şemsi takvimine göre 21 Mart’ta başlayan yeni yıldaki ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirmiş olacak.

BM Konferansı başlıyor

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde dün açılış forumu düzenlendi. Katılımcılar yorgunluklarını koltukların üzerine uzanarak attı.

Birleşmiş Milletler 4. En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı, İstanbul’da başlıyor. 10 yılda bir düzenlenen konferansa, BM üyesi 192 ülkeden, devlet ve hükümet başkanları, bakanlar, parlamenterler, özel sektör temsilcileri, akademisyenler ile sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan, yaklaşık 10 bin kişinin katılımı bekleniyor. Ülkelerarası ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini amaçlayan konferans kapsamında Yatırım ve Ortaklık Üst Düzey Toplantısı, Küresel Ortaklık İş Forumu ve Ticaret Fuarı düzenlenecek. BM Genel Sekreteri Ban Kimoon, konferansa ilişkin yaptığı açıklamada “4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’’nın 10 yılın en önemli toplantılarından biri olduğunu belirterek, “Konferans, en az gelişmiş ülkelerin karşılaştıkları sorunların üstesinden gelmeleri için yardımcı olacaktır. İnsanlık adına bu konferansa başarılar diliyorum’’ dedi. Ban Ki-moon, bu önemli konferansa ev sahipliği yaptığı için Türk hükümetine teşekkür etti. Hazırlanan raporlar çerçevesinde, en az gelişmiş ülkelerde özel sektörün gelişimini nasıl sağlayabilecekleri yönünde Üst Yöneticilerin (CEO) önerilerini içerecek bir bildiri, 10 Mayıs Salı günü bir basın toplantısı ile duyurulacak.