1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ahmedinejad büyük hayal kırıklığı yaşadı
Ahmedinejad büyük hayal kırıklığı yaşadı

Ahmedinejad büyük hayal kırıklığı yaşadı

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden Ahmedinejad belediye seçimlerinde de istediğini alamadı ve yerel seçimlerde de büyük hayal kırıklığı yaşadı.

A+A-

 Cumhurbaşkanlığı için adayı reddedilen Ahmedinejad'ın desteklediği listeden yerel seçimde de kazanan olmadı.

İran'da, cuma günü cumhurbaşkanlığı ile eş zamanlı yapılan yerel seçimlerde, mevcut cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın desteklediği "Yaşasın Bahar" listesinden kazanan olmadı.

ILIMLI DİN ADAMI HASAN RUHANİ AÇIK ARA KAZANDI

Reformcuların desteklediği ılımlı din adamı Hasan Ruhani’nin açık ara kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhafazakar kanadın adayları bekledikleri oyları alamazken, yerel seçimlerde de büyük hayal kırıklığı yaşadı.

Cumhurbaşkanlığı ile eş zamanlı yapılan yerel seçimlerde de reformcuların listesi büyük fark atarken, ılımlı muhafazakarlar ikinci sırada yer aldı.

Ülke genelinde farklı listelerle seçmen karşısına çıkılsa da başkent Tahran ’da, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın eski bakanlarından Dr. Abdurrıza Şeyh-ul islam, kız kardeşi Pervin Ahmedinejad gibi isimlerin yer aldığı "Yaşasın Bahar" listesinden kazanan olmadı. 31 üyeli Tahran Şehir konseyinde bu dönem, eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminin Kültür ve İrşad Bakanı Ahmed Mescid-i Cami başkanlığındaki reformcu kanat ile ılımlı muhafazakar kanadın temsilcisi Mehdi Çamran’ın başkanlığındaki listeler çoğunluğu oluşturdu.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MUHSİN HAŞİMİ

Reformcu kanat, "bizim belediye başkanımız, adaylığı veto edilen Muhsin Haşimi" diyerek, yerel seçimlerde adaylığı engellenen eski cumhurbaşkanlarından Haşimi Refsencani'nin oğlunu Tahran Belediye Başkanı olarak düşündüklerini açıklamış oldu.

Ahmedinejad hükümetinde Ulaştırma, Şehircilik ve Mesken Bakanı olan Ali Nikzad ’ın belediye başkanlığına destek veren "Yaşasın Bahar" listesinden ise hiç bir aday beklediği sonucu alamadı.

İran'da cuma günü cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler birlikte yapılmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimini reformcu kesimin desteklediği Hasan Ruhani büyük farkla ilk turda kazanmıştı