1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ahmet Davutoğlu Clinton Görüşmesi!
Ahmet Davutoğlu Clinton Görüşmesi!

Ahmet Davutoğlu Clinton Görüşmesi!

Clinton'dan Çarpıcı Açıklamalar...

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton,Esad sonrası Suriye'yi konuşmak için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüştü.Konuşmasında şehitler için başsağlığı dileyen Clinton, “PKK’nın Suriye’de konuşlanmasını istemiyoruz” dedi.

 

 

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye konusunda temaslarda bulunmak için özel uçakla saat 04.30'da İstanbul'a geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla bir araya geldi.

Clinton ve Davutoğlu, görüşmenin ardından ortak bir açıklama yaptı.

 

Davutoğlu, kapsamlı bir görüşme yaptıklarını ifade ederek, “Annan’ın istifasından sonra diplomatik kesiklik yaşandı. Türkiye’ye gelen mülteci sayısı 55 bini aştı. Her gün 2-3 bin Suriyeli mülteci Türkiye’ye giriş yapıyor. İnsanlık trajedisine son verilmesi için kararlı adım atılmasını bekliyoruz. Katliama ‘dur’ diyecek adımlar atması gerekiyor. Geçiş sürecinin en kısa sürede tamamlanmasını istiyoruz. Suriye’de güç boşluğu oluşmaması konusunda mutabıkız. Halep’teki gelişmeler hepimize kaygı veriyor” diye konuştu.

CLİNTON ŞUNLARI SÖYLEDİ

“PKK’nın saldırısı sonucu yaşamını yitirenlerin aillerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Esad rejimi, Muhalefet güçlendikçe zalimce saldırılar yaptı. ABD ve Türkiye’nin birlikte ne yapabileceğini konuştuk. Suriye’ye dışarıdan baskıyı artırmamız gerekiyor. Suriyeli muhaliflere nasıl yardım edebileceğimizi konuştuk. Sığınmacıları Türk halkına teşekkür ediyoruz. Türkiye sığınmacılara kucağını ve kalbini aştı. Kimse Esad rejiminin ne zaman düşeceğini bilmiyor ama o zamanın geleciğini biliyor.

Türkiye’nin PKK’yla olan mücadelesini destekliyoruz. PKK’nın Suriye’de konuşlanmasını istemiyoruz. Türkiye bir lider konumundadır.”

Clinton, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Tarabya Köşkü'nde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ise Başbakanlık İstanbul Ofisi'nde kabul edilecek.

Clinton-Erdoğan görüşmesi öncesinde bir grup, Başbakanlık Ofisi önünde protesto gösterisi yaptı.

Clinton, Merkezi İstanbul'da bulunan, muhaliflerin çatı örgütü "Suriye Ulusal Konseyi" yetkilileriyle de bir araya gelecek.

Görüşmelerde Suriye'de Beşar Esad sonrası dönemde atılacak adımlara yönelik ortak eylem çerçevesi oluşturulması hedefleniyor.

Ziyaret sırasında ABD’nin Esad yönetimine ve destekçilerine yönelik yeni yaptırımlarının da açıklanması bekleniyor.

MADDİ DESTEĞİ AÇIKLAYACAK

 

Hillary Clinton, Merkezi İstanbul'da bulunan, muhaliflerin çatı örgütü "Suriye Ulusal Konseyi" yetkilileriyle de bir araya gelecek.Görüşmelerde Suriye'de Beşar Esad sonrası dönemde atılacak adımlara yönelik ortak eylem çerçevesi oluşturulması hedefleniyor.

 

Ziyaret sırasında ABD’nin Esad yönetimine ve destekçilerine yönelik yeni yaptırımlarının da açıklanması bekleniyor.

 

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, muhaliflere vermeyi planladıkları 5.5 milyon dolarlık desteği de duyuracak.

 

Böylece ABD’nin muhaliflere sağladığı maddi destek 82 milyon doları bulacak.

 

Clinton'un İstanbul'daki değerlendirmelerine dayanarak yeni bir "Suriye'nin Dostları” toplantısı gerçekleştirmeyi teklif edebileceği belirtiliyor.