1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ahmet Türk cinayetleri değerlendirdi
Ahmet Türk cinayetleri değerlendirdi

Ahmet Türk cinayetleri değerlendirdi

Paris cinayetini değerlendiren Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, şöyle konuştu:

A+A-

Paris’te 3 PKK’lı kadının cinayetiyle ilgili görüşlerini açıklayan Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk barış sürecinin engellenmesinin istendiği ve tetikçinin arkasında farklı güçlerin olduğunu ifade etti.

“Barışı istemeyen birçok güç var. Türkiye’nin güçlenmesini, Kürt sorununu çözmesini istemeyen bir çok ülke var. Çünkü Türkiye Kürtler’i, barışçıl bir yaklaşımla eşit, adil bir yurttaşlık esası içinde kucakladığı zaman Ortadoğu’nun en güçlü devleti olur. İran diyebiliriz, İsrail diyebiliriz, Suriye diyebiliriz. Uluslararası dengeler var. Tetikçi kim olursa olsun arkasında çok farklı güçlerin olabileceği ihtimali yüksektir.

(Fransa emniyetinin aşk cinayeti olabileceği ihtimali üzerinde de durduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine) Böyle bir şey olması mümkün değil. O çevredeki insanlarda böyle aşk meşk gibi şeylerin olma ihtimali yok. Ömer Güney’in, Sakine Cansız’ın şoförü olduğu yönündeki ifadeler de doğru değil. Bu insanların hiç birisinin özel şoförü yok. İç hesaplaşmayla ilgili bir durum olamaz. Bunlar örgütün karar mekanizmasında olan kişiler değil. Örgütün kararını değiştirecek veya örgütün kararını bir şekilde etkileyecek kişiler değil. Hem siyasete bakış, hem de örgüt içindeki konumları itibarıyla. Cansız ilk kadrodur ama belli yaştan sonra kadın çevreleriyle ilişkiler kurmanın ötesinde örgüt içinde hiyerarşik bir konumu yok. Diğerlerinin zaten öyle bir şeyi yok.”