1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Ait olmak ve ruhunu kiraya verenler!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Ait olmak ve ruhunu kiraya verenler!

A+A-

Ahmet  Ağaoğlu,  dün yaptığı bir açıklamada rahmetli Dozer Cemil'in sözlerini hatırlattı! Merhum  Dozer Cemil, kendisine  transfer teklifi gelen bir başka kulüple ilgili cevabında, "Ben Trabzonspor kaptanıyım. Paraya sebep, başka bir takımın kaptanının arkasında sahaya çıkmam"  demiş ve sonra da futbolu bırakmıştı! Trabzonspor'un 1970'li yıllarda efsane olmasının sebebi, işte bu cümlelerde saklıdır. Ait olma duygusu!

Sayın başkanın  yaptığı açıklamada, Dozer Cemil'in bu sözlerini hatırlatarak, camianın baş üstünde tuttuğu ve takımın ikinci kaptanı olan Burak Yılmaz'a ithafen yaptığı müthiş gönderme,  tam yerinde oldu diye düşünüyorum. Kısa ama muhteşem bir hatırlatma ile mükemmel biz özetleme yaptı.

Trabzonspor neden başarılı olamadı?

Aslında Ağaoğlu'nun  ortaya koyduğu mukayese yani  kıyaslama, her şeyi çok iyi anlatıyor. Dozer Cemil ve onun gibiler,  Trabzonspor'u sahiplenme duygusunu her daim yürekleri ve benliklerinde hissettiler. Histen öte öyle yaşadılar. Ait olma  duygusundan,  hiç bir şeye, hiç bir şarta  rağmen asla vazgeçmediler. Trabzonspor,   O ve onun gibiler için  yaşam biçimi,  daha doğrusu  kendi kimliklerinin karşılığı anlamına geliyordu.Peki ya bugün!

Kaliteli ayaklara sahip olmak, kaliteli bir takım olmak, başarılı olmak için yeterli değildir. Bunun son örneği bu kadrodur. Burak Yılmaz,  attığı golleri  kendi rüştünü ispatlamak için atmış, Trabzonspor'u dert edinmediğini de  bugün değil, aslında devre arası Antalya kampında  yaptığı,  sürpriz basın toplantısı ile ortaya koymuştur. Çünkü Burak ve onun bir çok arkadaşı için Trabzonspor,  araç olmuştur! Araç ve kimlik  farkı! Yetmişlerde  'kimlik' olarak Trabzonspor'a bakan oyuncu gurubundan, 2000 ve sonrasında 'araç' olarak bakanlar için  müthiş bir örnektir bu!

Burak Yılmaz sanki Trabzonspor'un değil; Muharrem Usta'nın ya da menajer Metin Korkmaz'ın oyuncusu olma düşüncesini taşımıştır. Bordo mavili camiaya değil, adını ettiğim kişilere ait olduğunu ispatlamıştır. Onun içindir ki, Trabzonspor tarihinin en kötü  başkanı görevden ayrılırken, Burak Yılmaz salya  sümük ağlamıştır! Onun içindir ki sevgili  futbolcu kardeşimiz,  bu kulübe;  hem   kaptanı olduğu hem de yaşanan sıkıntıları en iyi bilen olduğu halde ihtarname çekmiştir!

Sadece Burak mı? Tabi ki hayır! Sürekli her ortamda söyledim. Sezon başı TRT yorumlarımda da belirttim. "Kaliteli bir kadro,  eksiklerine rağmen! Fakat bıçak sırtı gibi bir sezon olacak. Çok başarılı olabilirler de, hayal kırıklığı yaratabilirlerde!"...  Takım olmayı ne yazık ki başaramadılar. Aynı amaca hizmet etmediler! Başka amaçlara yöneldiler! Ekip olmayı beceremediler! Zira başlarında da, ekibin  ne anlam taşıdığını bilmekten uzak bir yönetim olduğu için kafalarına göre takılıp, milyon Euro'ları götürdüler! Trabzonspor'un  futbolcu kadrosunu oluşturanların en az üçte ikisi,  iş ahlakından yoksun kimselerdi! Trabzonspor'u gelip geçici  bir 'araç' olarak gören bu topluluğun, bu ligi beşinci bile bitirmesine şükretmek gerek!

Trabzonspor yönetimi ince eleyip sık  dokuyup ve de   bir kuruşu heba etmeyerek;  başarıya aç ve bir kaç tecrübeli oyuncu  bulup, ruhunu başkalarına kiraya vermiş oyuncu gurubundan bir şekilde kurtulmayı becerebilmeli. Unutulmasın ki; ait olma duygusu taşımayıp,  ruhunu kiraya verenler; bir maçta Arda ve Emre için, diğer maçta eski takımı olan Beşiktaş ya da G. Saray'ın hatırı için sırıta sırıta, boş boş sahada gezer ve bu camiayı hiç bir şekilde sallamaz! Yönetim cesur ve taraftar tepkisinden korkmadan,  cesur adımlar atmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar