1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti iftarında şaşırtan buluşma
AK Parti iftarında şaşırtan buluşma

AK Parti iftarında şaşırtan buluşma

Erdoğan'ın masasında oturdular

A+A-

Katar krizinin ardından Suudi Arabistan ve Katar'ın Ankara büyükelçileri, AK Parti'nin 10. geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi. Büyükelçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasında oturdu.

Hürriyet'in haberine göre Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yer aldığı protokol masasında oturan Suudi Arabistan Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji ve Katar Büyükelçisi Salem Mübarek al-Şafi, iftar öncesinde sıcak bir şekilde birbirlerine sarıldılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar ile Körfez ülkeleri aradındaki bunalımın diyalog yoluyla çözülmesi için her iki taraf nezdinde de devreye girdiği süreçte, iki ülke büyükelçisinin aynı masada konuşlandırılması dikkat çekti.
Suudi Büyükelçisi el Khereiji, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun hemen soluna otururken; Katar Büyükelçisi al-Şafi de AB Bakanı Ömer Çelik'in yanında yer aldı.

İFTAR ÖNCESİ "SICAK" İFTAR SONRASI "SOĞUK"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yer aldığı protokol masasında oturan Suudi Arabistan Büyükelçisi Dr. Adil Saleh Merdad ve Katar Büyükelçisi Salem Mübarek al-Şafi, iftar öncesinde sıcak bir şekilde birbirlerine sarıldılar. Ancak iftar sonrası bu sıcaklık devam etmedi. Büyükelçiler tokalaşmadan soğuk bir şekilde iftardan ayrıldı.

Masada Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti Dışilişkilerden sorumlu genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'in yanısıra, Azerbaycan Büyükelçisi Faik Bagirov ile Avusturya, Ürdün ve Lübnan büyükelçileri de yer aldılar. Bagirov, duayen büyükelçi olarak tüm konuklar adına bir de konuşma yaptı.

Geçmiş senelerdeki iftarlarda protokol masasında sıklıkla görülen ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin elçileri arka masalarda yer buldular. İlişkilerin geçen sene düzeldiği İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Na'eh de iftara katıldı.