1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti muhalefete rest çekti!
AK Parti muhalefete rest çekti!

AK Parti muhalefete rest çekti!

Son günlerde gündemin en çok konuşulan konularından biri olan başkanlık sistemi konusu, Anayasa uzlaşma komisyonunda tartışma çıkardı.

A+A-

Son günlerde gündemin en çok konuşulan konularından biri olan başkanlık sistemi konusu Anayasa uzlaşma komisyonunda tartışma çıkardı. CHP tarafından konu hakkında ısrarcı olunması durumunda uzlaşma gerçekleşmeyeceği açıklamasına AK Partili Şentop rest çekerek cevap verdi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Yasama’ başlığında, muhalefet partileri AK Partililerin başkanlık sisteminde ısrarcı olması halinde uzlaşma sağlanamayacağını söyledi.

AK Partili Mustafa Şentop da, muhalefetin bu tavrına restle karşılık verdi.

Şentop, mutabakat metninde hedeflenen zamanın 2012 yılı sonu olduğunu söyledi ve bu sürenin ancak 1-2 ay uzayabilecegini belirterek, "Bu iş ocak-subatta biter, 1-2 yil süremez" ifadelerini kullandı.

Muahlefet ise, uzlaşma komisyonunun çalışmalarının zaman baskısı altında yürümemesi gerektiğini belirterek, Şentop’un önerisinin hukuksuz olduğunu savundu.

UZLAŞILAN KONULAR

Öte yandan toplantıda, komisyonun bundan sonra çalışmalarını yürüteceği yöntemle ilgili uzlaşı sağlandı.

Temel hak ve özgürlükler başlığı altındaki 60 maddeden 20’sinin yazımı tamamlandı.

Komisyon toplantısında Milli Guvenlik, kamu duzeni, milli ahlak gibi kavramlar üzerinde yeniden çalışma yapılmasına karar verildi. NTV'nin haberine göre uzlaşıya varılan bir diğer başlık ise, başkanlık ve parlementer sistemin ortak maddeleri üzerinde görüşülmesi oldu.