1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti Yarı Başkanlık sistemini önerecek
AK Parti Yarı Başkanlık sistemini önerecek

AK Parti Yarı Başkanlık sistemini önerecek

AK Parti CHP ve MHP tarafından yoğun eleştirilerine maruz kalan Başkanlık sistemi önerisine alternatif üretme hazırlığına girişti. Son alınan bilgilere göre AK Parti’nin Başkanlık sistemi hakkındaki önergesini revize ederek Yarı Başkanlık sistemini önerec

A+A-

 AK Parti CHP ve MHP’nin şiddetle karşı çıktığı, BDP’nin de sıcak bakmadığı Türk tipi başkanlık önerisini revize etmeye hazırlanıyor. AK Parti cumhurbaşkanının partili olmasını önerecekAK Parti, yeni anayasa çalışmalarında “uzatmaları oynuyor” gözüyle baktığı Uzlaşma Komisyonu’nda, 4 partinin anlaşmasıyla bir taslak metnin ortaya konabilmesi için son hamlesini yapmaya hazırlanıyor. AK Parti, muhalefetin tepki gösterdiği Başkanlık Sistemi talebini revize ederek “Yarı Başkanlık sistemi” önermeyi düşünüyor.

Edinilen bilgiye göre AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yarı başkanlık modelinde halk tarafından seçilecek Cumhurbaşkanı’nın partisinden istifa etmesi gerekmeyecek. Cumhurbaşkanı Başbakan’ı atayacak, atanan Başbakan kabinesini oluşturup Meclis’ten güvenoyu alacak. Ancak Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olarak Bakanlar Kurulu’na başkanlık edecek. Başbakan ise Cumhurbaşkanı’nın yardımcısı pozisyonunda çalışacak.

Konuya ilişkin VATAN’ın sorularını yanıtlayan AK Partili kurmaylar, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilecek olması nedeniyle 2014’te yapılacak seçimlerin ardından yaşanması kaçınılmaz olan çift başlılık ve kaos ortamına karşı “Başkanlık Sistemi” nin gerekli olduğuna inandıklarını belirterek, “Bu çerçevede yeni anayasa kapsamında önerdiğimiz Başkanlık Sistemi modelini geri çekmeyiz, ancak revize edebiliriz. Başkanlık sistemi olmuyorsa, yarı başkanlık sistemi olabilir” dediler.

Fransa örneği

AK Partililer mevcut Anayasa’nın Cumhurbaşkanı’nın “nitelikleri ve tarafsızlığını” düzenleyen 101. maddesinde yer alan “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer” hükmünmün kaldırılmasının bunun için yeterli olacağını savunuyor. Fransa’daki sistemde Cumhurbaşkanı’nın partisi ile bağını devam ettirebildiğini ancak parti Başkanı olmadığını belirten AK Parti kurmayları, “Biz bunu da mümkün kılacak yani Türk tipi başkanlık modeli önerebiliriz” dediler.