1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti'den Jet cevap!
AK Parti'den Jet cevap!

AK Parti'den Jet cevap!

'Askerin süngüsünden kurtulalım derken, Tayyip'in copu geliyor'

A+A-

"Askerin süngüsünden kurtulalım derken, Tayyip'in copu geliyor"... sözlerine AK Parti'den yanıt gecikmedi.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine, "Sayın İnce'nin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı için sarf ettiği ifadeler yakışıksız olduğu kadar büyük bir cehalet örneği ve çirkin bir benzetmedir" dedi

 

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine, "Sayın İnce'nin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı için sarf ettiği ifadeler yakışıksız olduğu kadar büyük bir cehalet örneği ve çirkin bir benzetmedir" dedi.

 

Yazılı bir açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin, "Kendini usta zanneden bir çakma usta", "Sınırda bu devletin bayrağını indirdiler Başbakan'ın gıkı çıkmadı. Orada kabadayı Başbakan yok. Başbakan başbakanlığını sadece Çakmak Salonu'nda hatırlıyor. Çakmak Salonu'nda aslan, Hakkari'de kedi olan bir Başbakanla karşı karşıyayız" şeklindeki sözlerine yanıt verdi.

 

-"KRİZ DEĞİL, NORMALLEŞME"-

 

Son günlerde yaşanan gelişmelere işaret eden Ünal, "Son günlerde yaşanan gelişmeler bir krizi değil, bir normalleşmeyi yansıtmaktadır. Her şey hukuka uygun şekilde gerçekleşmekte, tüm kurumlar yetki alanları çerçevesinde hareket etmektedir" dedi.

 

Demokratik hukuk sistemlerinde siyasi iktidarların görev ve yetkilerinin anayasa ve yasalarda belirlendiğini ifade eden Ünal, şöyle dedi:

 

"Bu yetkiler keyfi bir şekilde kısıtlanamayacağı gibi, başka kurumlara da devredilemezler. Demokrasiye inanan tüm siyasi partilere düşen, sonuna kadar siyasi iktidarın yetkilerini kullanmasına desteklemek, sivil siyasete güç vermektir.

 

CHP Grup Başkanvekili'nin kamuoyuna yansıyan açıklamaları, sivilleşme, demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü gibi kavramların yeterince anlaşılamadığını ortaya koymaktadır. Siyasi iktidara muhalefet etmek ile siyasi iktidarın sivil ve demokratik konumuna gölge düşürmek arasındaki ayrım iyi yapılmalıdır.

 

CHP, ana muhalefet partisi olarak iktidara muhalefet edebilir, bir kısım eleştiriler getirebilir. Ancak siyasi iktidarın bürokrasi karşısındaki konumuna halel getirecek yaklaşımlar sergilemek, demokratik siyaseti güçten düşürmek anlamına gelecektir. "

 

-"CHP SÖZCÜLERİ MİLLETİMİZİN HASSASİYETLERİNDEN UZAĞA DÜŞMEKTEDİR"-

 

Milletin yaşanan normalleşmeyi olumlu şekilde algıladığına dikkat çeken Ünal, "CHP sözcüleri bir kez daha toplumsal psikolojiden ve milletimizin hassasiyetlerinden uzağa düşmektedir" dedi.

 

-"HEZEYAN"-

 

İnce'nin sözlerini "Çirkin bir benzetme" olarak niteleyen Ünal, şöyle dedi:

 

"Sayın İnce'nin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı için sarf ettiği ifadeler yakışıksız olduğu kadar büyük bir cehalet örneği ve çirkin bir benzetmedir.

 

İnce'nin Balyoz, Ergenekon, futbolda şike gibi süren davaları terör örgütüne af çıkarma zemini olarak değerlendirmesi ise ciddiyetten uzak bir yaklaşımdır, bir hezeyandır. Bu derece önemli konuları ciddiyetten bu kadar uzak bir şekilde değerlendirmek Ana Muhalefet Partisinin Grup yönetimine yakışmamaktadır.

 

CHP Grup Başkanvekili'nin değerlendirmelerinin nasıl bir ruh halini yansıttığını kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. "