1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti'nin, parti kapatmayı zorlaştıran teklifi mecliste
AK Parti'nin, parti kapatmayı zorlaştıran teklifi mecliste

AK Parti'nin, parti kapatmayı zorlaştıran teklifi mecliste

AK Parti, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran Anayasa değişikliği teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

A+A-

AK Parti grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Mahir Ünal, Belma Satır, Ahmet Aydın ve Naci Bostancı ile 223 milletvekilinin imzasıyla siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran Anayasa değişikliği teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP ve MHP'nin kapatalıcağı dedikoduları üzerine pazar günü Mardin'de katıldığı toplantıda muhalefete seslenmiş ve "Gelin bu parti kapatma işini beraber halledelim. Biz parti kapatmaya karşıyız. Beraber bu işi zorlaştıralım." demişti. Davutoğlu'nun yaptığı çağrının ardından teklif hızlı şekilde hazırlandı ve Meclis Başkanlığı'na verildi.

KOMİSYON KARARINA BAĞLANACAK

Sunulan teklife göre, siyasi partilen kapatılmasına ilişkin davalar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın talebi üzerine, talebin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) ulaştığı tarihte Meclis'te grubu bulunan her siyasi partinin beşer üyeyle temsil edildiği komisyonun kararına bağlanacak.

BAŞKAN OY KULLANAMAYACAK

Teklife göre komisyonun üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu ve gizli oyla vereceği izin üzerine kapatma davası açılabilmesi öngörülüyor. Meclis Başkanı'nın komisyona başkanlık edeceği ancak oy kullanamayacağı belirtiliyor.

AYM KESİN KARARA BAĞLAYACAK

İzin çıkması halinde davanın Anayasa Mahkemesi tarafından kesin olarak karara bağlanacağı kaydediliyor. Ayrıca komisyon kararlarının yargı denetimi dışında tutulacağı vurgulanıyor.

60 GÜN İÇİNDE İZİN TALEBİ DEĞERLENDİRİLECEK

Teklifteki diğer ayrıntılar ise şöyle: İzin talebinin Meclis'e ulaşmasından itibaren 30 gün içinde komisyon oluşturulacak. Komisyon, kararını izin talebinin Meclis'e ulaşmasından itibaren en geç 60 gün içinde verecek. Komisyonun oluşumu, izin talebinin görüşülme usul ve esasları Meclis İçtüzüğüyle düzenlenecek.