1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. AK PARTİ’NİN ZAFERİ
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ’NİN ZAFERİ

A+A-
 Ülkemiz kritik bir seçimden geçti. 7 Haziran’a göre seçmen, çok değişik bir tavır sergiledi. Millet,  iktidar şansını yine Ak Parti’ye verdi.

Şu satırları yazdığım sıralarda Ak Parti’nin oyu %50 olarak görünüyordu. Oyların yüzde 88’i sayılmıştı. Kanaatime göre tüm sandıklar açıldığında Ak Parti yüzde47-48 aralığında bir oy oranına oturacak. Türk seçmeni 7 Haziran seçimlerinde kulağını çektiği Ak Parti’ye görevi yeniden iade etti.

Peki ne değişti?

Birincisi, insanlar  ‘hükümetsizlikten’ bir hayli rahatsız oldu.

Seçmen  özellikle MHP başta olmak üzere muhalefete dedi ki;

 ‘Biz sizi iktidara ortak etmek istedik! Siz bizim oylarımızla kendi hesaplarınızın yani nefsinizin esiri olup, ortak olmaya burun kıvırdınız. Öyle ise ben yine Ak Parti diyorum’!

İkincisi, hükümetin kurulamaması ve siyasi belirsizlik her kesimi olumsuz etkiledi. Türk halkı hem cebine ne gireceğine baktı, hem de huzur ve istikrar istedi!

Üçüncüsü, seçmen HDP oyununu fark etti. 7 Haziran’da ‘Bir şans verelim’ diyen Türkiye seçmeni,HDP’nin asla güvenilmez olduğunu, kesinlikle terörün siyasi uzantısı olduğunu net olarak kavradı.

Dördüncüsü, seçmen; HDP üzerinden dayatılmak isteneni gördü. Bu oyunun dış güçlere ait olduğunu, HDP projesinin,  bir takım iç odaklarda kullanılarak, Türk halkına bir dayatma olarak sunulduğunu ve buradaki amacın ülke için çok hayırsız olacağına kesin kanaat getirdi.

Beşincisi, Ak Parti teşkilatları 7 Haziran’dan ders alıp çok çalışırken, muhalefet 7 Haziran sonuçlarının verdiği rehavetle, ‘Ak Parti artık toparlayamaz’ düşüncesinin esiri olarak,  bu dönem sahada olmak yerine uyumakla vakit geçirdi.

Altıncısı, ülke içinde katledilen  insanları(Ankara, Suruç) ‘Ak Parti öldürttü’ tiyatrosu, seçmen tarafından tokatlandı!

Yedincisi, ‘Çözüm süreci’ noktalanıp, terör örgütüne darbe üzerine darbe indirilmesi ve acımasız bir politika izlenmesi, Milliyetçi insanları Ak Partiye yöneltti.

Sekizinci  ve en önemli gerçek!

Siz ne derseniz, biz ne dersek diyelim! Bu ülke bu Cumhurbaşkanını çok seviyor. Bu millet Recep Tayyip Erdoğan’a güveniyor. Gerçek lider olarak onu görüyor.

Seçim sonuçlarının yerel bazda yani Trabzon’da ki sonuçları da büyük sürprize sahne oldu. Ak Parti’nin 5-1 lik sonucu takdire şayandır. Bu zaferin yerel bazda ki mimarları ise beyefendi lakaplı sayın Süleyman Soylu, herkesin sevgilisi  sayınAhmet Metin Genç, 5. Vekil sayın Salih Cora ve Ortahisar İlçe Başkanı sayın  Temel Altunbaş’tır.

Gerek yerel, gerekse genelde alınan sonuçların ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar