1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti'ye saldıran DHKP-C'liler tespit edildi
AK Parti'ye saldıran DHKP-C'liler tespit edildi

AK Parti'ye saldıran DHKP-C'liler tespit edildi

Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi’ne saldırı düzenleyen iki DHKP-C’linin kamera görüntülerinden fotoğrafları da ortaya çıktı.

A+A-

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce yürütülen soruşturmada, AK Parti Genel Merkezi'ne 150 metre mesafeden 66 mm'lik anti tank law silahı ile eylem gerçekleştiren militanın 35 yaşındaki Muharrem K., Adalet Bakanlığı'na iki el bombası atan zanlının ise 55 yaşındaki Hasan B. olduğu tespit edildi.

KIDEMLİ MİLİTANLAR

Polis, MOBESE ve güvenlik kamerası kayıtlarından kimliklerini belirlediği her iki militanın fotoğraflarını ve görüntülerini İstihbarat ve Terörle Mücadele birimlerine dağıttı. Polis, Ankara'da iki bombacının peşine düştü. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlıkları koordinesinde yürütülen soruşturmada AK Parti Genel Merkezi ile Adalet Bakanlığı'na bombalı eylem düzenleyen iki zanlının "kıdemli" militan olduğu ortaya çıktı. 2171 Sokak üzerinde bulunan parktan AK Parti Genel Merkezi'ne Norveç yapımı law silahı ile eylem yapan Muharrem K.'nin Çorum merkeze bağlı Yoğunpelit nüfusuna kayıtlı olduğu saptandı.

BOMBAYI ÇIKARTIRKEN GÖRÜNTÜLENDİ

MOBESE görüntülerine takılan Hasan B.'nin siyah kaban giydiği ve deşifre olmamak için bere, şapka, gözlük vb. takmaması dikkat çekti. Kamera kayıtlarında Hasan B., Adalet Bakanlığı'nın otoparkına saldırıdan hemen önce kabanının cebinden el bombasını çıkartırken görüntülendi.

AK Parti Genel Merkezi'ne eylem düzenleyen Muharrem K.'nin içinde law silahı ve DHKP-C yazılı örgüt flaması bulunan siyah çantası omzunda ve tanınmamak için başında şapkalı hali MOBESE'ye yansıdı. Siyah kaban giyen Muharrem K.'nin soğukkanlı hareket etmesi dikkat çekti.

MİT'İN LİSTESİNDELER

Muharrem K. ile Hasan B.'nin MİT Müsteşarlığı'nın kısa bir süre önce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği 104 kişilik "DHKP-C'li albümünde" yeraldıkları anlaşıldı. MİT'in eylem yapacak DHKP-C'li militanlar listesinde bulunan iki ismin arandığı tespit edildi. Saldırı için ayrı ayrı İstanbul'dan Ankara'ya geldikleri anlaşılan Muharrem K. ile Hasan B.'nin eylemler için keşif-istihbarat desteği almış olabileceği üzerinde duruluyor. Ankara'da deşifre olmamış hücre evlerinde gizlendikleri tahmin edilen iki bombacının yakalanması için operasyonlar hızlandırıldı.

KAYITLARI VAR

Adalet Bakanlığı'nın arka bahçesine Rus yapımı iki adet F-1 marka parça tesirli el bombası atan Hasan B.'nin ise Mersin Akdeniz ilçesine bağlı Kazanlı nüfusuna kayıtlı olduğu belirlendi. Muharrem K. ile Hasan B.'nin DHKP-C terör örgütü üyesi olmak ve örgüt adına yasadışı faaliyetlerde bulunmak suçlarından daha önce gözaltına alındıkları ve poliste kayıtlarının bulunduğu öğrenildi.


12 SAHTE KİMLİK

Soruşturmada, 12 kişinin kimlik bilgilerinin DHKP-C terör örgütü tarafından kullanıldığı belirlendi. F.A., M.Y., G.G., F.G., B.B., G.T., B.O., H.Y., Ş.B. H.K., Ö.S. ve S.D.'nin kimlik bilgilerinin canlı bomba dahil silahlı/bombalı eylem arayışında olan terör örgütü mensuplarınca kullanıldığı tespit edildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ