1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Akçay gündeme ilişkin açıklamada bulundu
Akçay gündeme ilişkin açıklamada bulundu

Akçay gündeme ilişkin açıklamada bulundu

Trabzonspor Teknik Direktörü Mustafa Akçay, Antalya'da basın toplantısı düzenledi. Takımın gündemi ile ilgili birçok konuda açıklamalarda bulundu. Gidecekler, gelecekler ve ikinci yarıda nasıl bir tablonun bizleri beklediği gibi birçok konuda bilgi verdi.

A+A-

İşte o açıklamalar

Akçay, ikinci yarıda takımda üç önemli değişikliğin olmasını planladıklarını vurgulayarak, “Yapılacak transferler sonrası takımımızın oyun yapısında bir değişiklik olacak. Yarın kampımıza katılacak olan kondisyoner sonrası teknik anlamda da bazı değişiklikler yaşayacağız. Bir de takımdan gidecek ve kalacak oyuncular anlamında değişiklikler olacak. Sezonun ikinci yarısında bu üç alanda değişikliği görebiliriz” dedi.

Akçay, Alanzinho, Giray, Batuhan, Volkan ve Aykut Akgün’ün sezonun ikinci yarısında kendileriyle olmayacağını da vurgulayarak, “Kulübümüzün yararına olabilecek olan her türlü hareketin sonucunda bazı arkadaşlarımızın daha takımdan gitmeleri söz konusu olabilir. Bunun sonucu kulüp menfaatidir” dedi.

Akçay, “Ligin ilk yarısının son maçının ardından istifanız söz konusu oldu. Şu anda görevdesiniz, neler yaşandı o dönemde” şeklindeki soruya ise şöyle cevap verdi: “Büyük bir camianın yükünü taşımak kolay bir durum değil. Güçlü bir beklenti cevap veren insanlarız. İşleyişle ilgili prensipleriniz varsa sizin bu prensipleriniz bazen karşınızdakilerle ters düşebiliyor. Başkanımızla ilk yarı değerlendirmesini yaptık. Bu bir doğal davranıştı. Başkanımızla oturduk ve herkes kendi heybesindekileri anlattı ve ortak bir yol izledik. Yeniden yenilenerek işimizin başında bulunuyoruz. Trabzonspor için çok önemli bir başkanlık rolü üstenmiş durumda kendisi. Zor bir operasyonu yönettiğini görüyorum. Şuana kadar başkanımızın gösterdiği performansı da çok iyi buluyorum. Devam edip yararlı bir şey çıkarabilir miyiz diye düşündük. Biz para, mevki ve unvan beklentisi olmadan çalışıyoruz. Şuana kadar da yolumuza böyle devam ediyoruz” dedi.

Transfer çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Akçay, “Yerli oyuncular konusunda transfer çalışmalarımız var. Takıma yerli oyuncu katılımına hız vermemiz gerekiyor. Forvet oyuncusu dışında bir yabancı oyuncu katılabilir. Şuanda transfer komitesi tarafından çalışmalar yapılıyor. Problemli bir transfer dünyası var, açıklanan isimler kulüpleri zor durumda bırakıyor. Bu nedenden dolayı transferde isimleri geçen oyuncuları saklamak zorunda kalıyoruz. Forvet kesinlikle istiyoruz. 2 orta saha oyuncusunun katılma durumu söz konusu. Giray’ın gidişiyle stoper mevkiinde bir eksiklik olabilir. İyi ve maliyeti uygun yerli bir stoper bulabilirsek alabiliriz” dedi.

Akçay, transferle ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Transferde 3 yada 4 takviye yapmayı planlıyoruz. Belli noktalara belli bölümlere oyuncu gelmesi beklentilerimizi önemli oranda karşılayacaktır. Transfer çalışmalarımız sürüyor ancak netlik kazanan bir durum yok. Yeni transferlerin kampa katılmasını tabi ki bende isterim. Biz 25 Kasım’da yönetime transfer listemizi sunduk. Bu sunduğumuz raporda mevkiler ve oyuncuların isimleri vardı. 5-6 oyuncunun ismini verdik. Santrafor konusunda ağırlık yabancı, stoper konusunda ise yerli oyuncu üstünde durduk. Çözüm üretecek yerlere yabancıların kullanılmasını istiyoruz. Her mevki için belli bir sayı verdik. Yönetimle diyalog içerisinde gidiyoruz. Trabzonspor’un şartlarını zorlayamam. Kulübüme yardımcı olma düşüncesini atlayamam. Yapacağımız takviyeler ciddi anlamda transferler olmalı tamamlayıcı oyuncular değil”

Akçay, yetenek olarak Türk oyuncuların Brezilyalı oyunculara yakın olduğunu ifade ederek, “Milli takım olarak uluslararası turnuvalara katılamıyoruz. Tük oyuncuların geliştirilmesi gerektiği zaten ortaya çıkmış durumdadır. Saha dışı ve saha içerisindeki çalışma davranışları ve meslek saygısı konusunda Avrupalı meslektaşlarına göre geride olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak yetenek olarak Brezilyalılara en yakın kitlenin Türk oyuncuların olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Akçay, sezonun ikinci yarısı için çok hayalci olmayacaklarını da ifade ederek, “İkinci yarı şu beklenmemelidir. Trabzonspor rakiplerine saldıracak onlardan bir şey koparmaya çalışacak diyemeyiz. Bazı doğru oyuncuların katılımı ile ikinci üçüncü bölgedeki hareketliğimize cesaretimize katkı yapabilir. Taraftarlarımızı kandırmak yerine olanları söylemeyi gerçekçi mesajı vermeyi doğru buluyorum bundan dolayı da beni ayaklarımdan ters asacaklarsa bir şey söyleyemiyorum. Takımının saldırgan olmasını kim istemez. Sonuçta karşınızda bir takım var ve ona saygı göstermek zorundasınız” ifadelerini kullandı.

Akçay, “Takımdaki yerli oyuncu sayısı azalıyor. Bunun tersi olması gerekmiyor muydu?” şeklideki soruya şöyle cevap verdi: “Aidiyet duygusu önemli bir duygudur. Sanıyorum orta iki kitaplarında,‘Diyet’ diye bir hikaye vardır. Kasap çırağının kolunu kesmesi olayı var orada; bir bedel ödemek için, diyet ödemek için. Eğer bir kulübü bir oyuncusu sevmiyorsa onu keseceksin. O kolu keseceksin. Yabancı oyuncuların transfer edilemeyişinin yada taliplilerinin olmayışı, garanti paraya anlaşmış olmaları onları rekabetin dışında bırakıyor. Rekabetin içine bunları sokamamış olmamız elimizi kolumuzu bağlıyor. Çelişki gibi görünen bu süreçte uygulamamız gereken bazı tavırları yönetim kurulu da biliyor. Bağlayıcı nedenlerden dolayı kulüp böyle bir fotoğraf veriyor olabilir. Ama kulübü yönetenler akıllı insanlar.”

Akçay, bir gazetecinin, “Malouda ve Bosingwa sizi şikayet etti mi?” şeklindeki sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Bunlar tabi duyum. Ama sporcular ile yaptığımız konuşmalarda öyle bir şeyin olmadığı biliyoruz. Hatta Bosingwa ve Malouda ile tercüman aracılığı ile ilgili bu soruları sizde onlara sorabilirsiniz. Ben sporcuyu oynatmazsam o da benden hoşlanmaz. Der ki,‘Bu takım yapmasını, oyun okumasını, antrenman yapmasını bilmiyor.’Bunlara tanık olduk. Öyle oyuncu var ki antrenörünü gazeteciye şikayet ediyor ve ‘O hiçbir şeyden anlamıyor’ diyor. Ama sizi sonuçta takip eden bir basın var.”

Akçay, cevabını şöyle sürdürdü: “Daha önce de antrenörü şikayet eden oyuncular Türkiye’de oldu. Buna zemin hazırlayan yönetim kurullarıdır. Bu zemini oyunculara açmışlardır. Ama sonradan o oyunculara teslim olanlar yine yöneticiler olmuştur. Oyuncuya dayalı sistem kurduğunuzda kesinlikle bundan en çok zararlı olan kulüplerdir ve yönetim kurullarıdır. Sizi bir süre sonra idare etmeye başlarlar. Buna izin vermeyeceksiniz, vermemelisiniz. Kaldı ki benim böle bir kaygım yok. Olabilir, bir oyuncu beni şikayet edebilir. Ama ben işimi yapmaya çalışıyorum. Ben mükemmelim demiyorum ki. Ben böyle çalışıyorum, böyle kaleye gidiyorum, böyle kaleyi savunduruyorum. Böyle orta yaptırıyorum. Adam diyebilir,‘Oradan niye yapıyoruz da buradan yapmıyoruz.’ Ya bu da bir şey bilmiyor diyebilir. O zaman gidecekler Mourinho ile çalışacaklar. Sonuçta sporcuya dayalı düzeni desteklerseniz bir gün sizi imha eder.”