1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Akhisar geçilmeliydi çünkü..!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Akhisar geçilmeliydi çünkü..!

A+A-
İlk kez seyirci desteğini arkasına alarak sahaya  çıkan Trabzonspor’da  teknik heyetin  halen daha kadro arayışı içinde olduğunu gördük. Birkaç haftadır yedek kulübesinde oturan Castillo ve Onazi’nin yeniden ilk on birde  şans bulmalarına  yani ligin ilk başındaki kadroya yakın bir dizilişe dönülmesine rağmen Trabzonspor maçın ilk devresinde yine bekleneni veremedi. Evet belki ilk 45 dakikada topa çok daha fazla sahip olan taraf ev sahibi Bordo Mavililer olsa da, oyun kurmakta ve rakibi hapsederek pozisyon bulmakta istenilenler olmadı. İlk devre Trabzonspor’un, Okay-Zeki ver kaçının ardından Okay’la kaleyi yokladığı pozisyonun yarım heyecanı dışında  rakip kaleyi rahatsız ettiği çok ciddi ve net bir tehlikesi olmadı.  Yani Trabzonspor topa sahip olma konusunda üstün gözükse de bu üstünlük genel manada orta alanda top dolaştırmak, rakip alanın ilk metrelerinde pas yapmakla geçti. Akıllarda kalan tek pozitif ve olumlu yan ise kanatların daha evvelki maçlara göre daha çok çalışmasıydı. Özellikle sağ kanattan Zeki ve sol tarafta Castillo-Mustafa Akbaş orijinli gelişen ataklar Bordo Mavililere renk kattı. Tabi burada özellikle rakibin sol kanadını koruyan ve o kanatta yalnız kalan Kadir’in yetersizliğini de unutmamak gerek.  Kanatların eski maçlara göre daha etkili gözüktüğü Trabzonspor’un  gol pozisyonu üretememesindeki en önemli sebeplerden birisi  de kanımca Aytaç ve Onazi ikilisiydi. Teknik heyetin Aytaç’ı iki stoperin arasına sokarak daha çok savunma ağırlıklı oynatması, Onazi’nin ise oyunda fazla gözükmeyip beklenen hücumsal desteği verememesi , orta alanın ofansif katkısını da minimize etti. Rakip takım Akhisar’ın da ilk devre ‘sağlamcı’ bir anlayışla sahasında kalıp, kontrataklarla gol bulma arzusu, hücum organizasyonlarındaki yetersizlikler sebebi ile etkili olmadı ve devre golsüz kapandı.
 
Karşılaşmanın ikinci devresinde ise inanılmaz şeyler oldu. Castillo ve Bero’yu bu devrede kanatlardan ziyade orta sahaya biraz daha yakın oynatan teknik heyetin bu düşüncesi oyunsal ve pozisyonsal anlamda istenileni getirdi. Bu ik oyuncunun yanısıra, ilk yarının son anlarında Onazi’ninyerine  oyuna dahil olan Okay’ın da ataklara verdiği katkı ile Trabzonspor coştu. İlk yarıda tek pozisyon üretemeyen Bordo Mavililer, ikinci yarının ilk on beş dakikasında tam beş net pozisyona girdi. Kırk beş dakikada sıfır, on beş dakikada ise 5 pozisyon!!! Burada rakip takımın kalecisi Fatih’i tebrik etmek lazım. İnanılmaz kurtarışlar ile o dakikalarda gelen fırtınalı ataklara ‘dur’ demeyi başardı. Tolunay Kafkas’ın, Bordo Mavili  takımın baskısını kırmaya dönük erken yaptığı  Özer- Sisocco değişikliği de, rakip takımın Trabzon yarı alanında daha fazla görünmesine ve ev sahibinin baskısını kırmak adına önemli ve olumlu bir adım oldu. Nitekim Trabzonspor’un hızı biraz olsun kesildi ve rakip takım önce Rodegella ardından çok daha net bir pozisyonda Mervan’la gole yaklaştı. Rakip takım bu iki pozisyondan yararlanamadı. Bu arada, takım savunması adına Aytaç’ın ortaya koyduğu performansı da unutmamak gerektiğinin altını çizmek isterim.
 
Sonuç olarak ilk devre hayal kırıklığı yaşadığımız maçın, ikinci devresinin  büyük bölümündeki  Trabzonspor’unu  beğendiğimi ifade  etmek istiyorum. Özellikle 45-70 arasındaki 25 dakikalık; istek, arzu, organize ataklar ve pozisyon yaratmakta sıkıntı yaşanmayan o yirmi beş dakikalık  dilimde takımı beğendim. Fakat unutulmamalı ki her rakip Akhisar değil. Her rakibe kendinizi her zaman böyle kabul ettirmezsiniz.  Bu açıdan bakıldığında, ligde son beş içinde yer alan Akhisar’ı bir şekilde mutlaka geçebilmeliydi Trabzon. Zira çok  daha zor maçlar var önümüzdeki haftalarda!
 
Önceki ve Sonraki Yazılar