1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akil insanlar listesi son halini aldı
Akil insanlar listesi son halini aldı

Akil insanlar listesi son halini aldı

Kamuoyunda son zamanlarda çok konuşulan Akil İnsanlar Komisyonu'nda yer alacak isimler netleşmeye başladı. Perşembe akşamı saat 18.00’de yemekli toplantıda Başbakan Erdoğan’ın görüşeceği Akil insanlar arasında sanat camiasından isimlerinde bulunduğu iddia

A+A-

 Başbakan Erdoğan ve akil insanlar komisyonu Perşembe günü Dolmabahçe'de buluşacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröre çözüm sürecinde "toplumsal terapi" yapacak olan “akil insanlar heyetine”, kurmaylarıyla yaptığı son toplantıda netleştirdi. AK Parti grup toplantısının ardından aralarında Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da bulunduğu isimlerle Başbakanlık Konutu’nda bir araya gelen Erdoğan, “akiller havuzu”ndan 49 ismi belirledi. Perşembe günü İstanbul'daki Dolmabahçe Ofisi'nde, telefonla teyitleri alınan 49 isimle ilk zirve gerçekleşecek.

O LİSTEDE KİMLER VAR?

Erdoğan’ın kurmaylarıyla netleştirdiği “akil insanlar heyeti”ndeki isimler ise gün boyu Ankara kulislerinin gündemindeydi. Kulislere yansıyan isimler ise adeta “akil toto”ya dönüştü. Dolmabahçe Ofisi'ndeki buluşmaya, heyette yer aldığı belirtilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'ya, Türk İş Başkanı Mustafa Kumlu'dan SETA Vakfı Yöneticisi Yılmaz Ensaroğlu’na ve Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’a kadar STK'lardan isimlerin katılması öngörülüyor.

Listede bulunduğu iddia edilen çok sayıda isim de kulislere yansıdı.

Bu isimler arasında; akademisyenler; Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Prof. Dr. Mithat Sancar, Prof. Dr. Murat Belge, Prof. Dr. Doğu Ergil, Prof. Dr. Vedat Bilgin, Doç. Dr. Hüseyin Yayman’ın bulunduğu belirtiliyor.

Gazeteci-Yazarlar Etyen Mahçupyan, Taha Akyol, Ali Bayramoğlu, Oral Çalışlar, Hasan Cemal, Hayrettin Karaman, Nihal Bengisu Karaca, Hilal Kaplan, Sibel Eraslan, Ahmet Taşgetiren’in isimleri dillendiriliyor. Araştırmacı Tarhan Erdem, eski Milletvekili Abdurrahman Kurt, Haşim Haşimi gibi tanınmış kişilerin de listede adının olduğu öne sürülüyor.

HÜLYA KOÇYİĞİT, KADİR İNANIR

Akil insanlar heyetinde; sanatçılardan Hülya Avşar ve Yılmaz Erdoğan ile birlikte Hülya Koçyiğit ve Kadir İnanır’ın da isminin bulunduğu iddia ediliyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Hak İş Başkanı Mahmut Arslan, Mazlum Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, TÜSİAD Eski Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İstanbul Barosu eski Başkanlarından Yücel Sayman, Gazeteci Avni Özgürel, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Doç Dr. Levent Korkut, Doç. Dr. Vahap Coşkun’un da listedeki isimler arasında yer aldığı belirtiliyor.

DOLMABAHÇE OFİSİ’NDE AĞIRLAYACAK

Başbakan Erdoğan, bu tartışmalar arasında Başbakanlık Konutu’nda; Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile bir araya geldi.

Görüşmede, listeye son şeklinin verildiği belirtiliyor. Akil insanlar, Perşembe akşamı saat 18.00’de Dolmabahçe Ofisi’nde yemekli toplantıda bir araya getirilecek. Erdoğan’ın kabulde, hem yürütülen çalışmayı ve gelinen noktayı anlatacağı, hem de akil insanlar heyetinden beklentileri dile getireceği kaydedildi.

Plana göre, Türkiye'nin 7 bölgesine dağılacak olan heyetler, il il STK'lardan esnafa, üniversitelerden kamu temsilcilerine kadar kesimlerle bir araya gelecek ve sempozyumlarda konuşacak. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'yla irtibatlı görev alacak olan heyetlerde 1 Başkan, 1 Başkan Yardımcısı, 1 Sekreter ve 4 üye bulunacak. Erdoğan'ın, bu tespitleri de toplantıda akillere aktarması bekleniyor. Çalışma çerçevesi, hakları, sağlanacak imkanlar, Dolmabahçe zirvesinde anlatılacak.