1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Akyazı ne zaman bitiyor?
Akyazı ne zaman bitiyor?

Akyazı ne zaman bitiyor?

İşte detaylar...

A+A-

 Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden 18 takımın 7'sinin yeni stadı yapılıyor. İşte statların açılacağı zamanlar...

Vodafone Arena

Birkaç sezondur inşaatı devam eden Vodafone Arena'nın açılış tarihi uzun süredir tartışma konusu. Başkan Fikret Orman, ocak ayında çim serme işleminin başlayacağını dile getirdi. Beşiktaş, 2015-2016 sezonunda birkaç maç dahi olsa burada sahaya çıkmak istiyor ancak bu durum henüz netleşmedi. Asbaşkan Umut Güner geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada hedeflerinin Mart sonu, Nisan başı gibi stadı bitirmek olduğunu, şampiyonluk turunu Vodafone Arena'da atmak olduğunu söyledi. Görünen o ki en geç 2016-2017 sezonu başında siyah-beyazlıları yeni stadında izleyebileceğiz. Stadın kapasitesi ise kulübün kuruluş yılına atfen 41.903 olarak belirlendi. İnşaatın maliyeti ise yaklaşık 225 milyon Türk Lirası olarak ifade edildi.

Akyazı

Trabzonspor'un yeni stadı Akyazı'nın inşaatı, Vodafone Arena'dan sadece 5 ay sonra başladı. Denize dolgu yapılan bir alana inşaat edilen Akyazı da tıpkı Vodafone Arena gibi deniz manzarasına sahip. Şehrin plakasına atfen seyirci kapasitesi 41.161 olarak belirlenen Akyazı'nın gelecek sezon açılması bekleniyor. Eğer bir aksilik olmazsa Trabzonspor yeni sezonda maçlarını yeni stadında oynayacak. İnşaatın maliyetinin 240 milyon Türk Lirası olduğu belirtildi.

Timsah Arena

Bursaspor'un yeni stadı Timsah Arena'nın inşaatı tam 4.5 yıl önce atılmıştı. Çeşitli sorunlar sebebiyle stadın açılışı sürekli olarak gecikti ama nihayetinde sona erdi. Dünyada takımı stadı simgesiyle projelendirilen ve ender stadyumlardan biri olarak kabul edilen stadyumun çatısı Bursaspor’un simgesi olan ‘timsah’ görümünde olacak. Tıpkı Türk Telekom Arena gibi Timsah Arena da C90 görüş açısına göre dizayn edildi. Yani tribünün en arkasında oturan bir seyirci bile taç çizgisini görebilecek. Stadın açılışı 21 Aralık pazartesi günü yapılacak. İnşaatın maliyetinin 168 milyon Türk Lirası olduğu ifade edildi.

Akhisar Arena

Akhisar Belediyespor, 2012-2013 sezonundan beri yani 4 sezondur Süper Lig'de mücadele ediyor ama bu 4 sezonda da maçlarını Manisaspor'un stadında oynadı. Mart 2014'te temeli atılan yeni stat Akhisar Arena 13 bin seyirci kapasiteli olacak. Ayrıca stadyumun yanında 2 bin seyirci kapasiteli spor salonu da olacak. Stadın çatısı Akhisar'ın simgesi sayılan zeytin ağacı yaprağı formunda olacak. Stadın 2016-2017 sezonunda açılması bekleniyordu. Ancak mali sorunların da etkisiyle inşaat hızlı bir şekilde ilerlemedi. Şu anki görüntüsüyle yeni sezon başına yetişmesi çok zor görünüyor. Ne zaman açılacağı şimdilik belirsiz. Stadın inşaat maliyetinin ise yaklaşık 36 milyon Türk lirası olarak belirtiliyor.

Gaziantep Arena

Gaziantepspor'un yeni stadının temeli Ağustos 2013'te atıldı. 35.558 seyirci kapasiteli Gaziantep Arena'da tribünlerin altında sapor salonları, antrenman salonları, çok amaçlı alanlar bulunacak. Güreşten tekvandoya, karateden boksa birçok sportif branşın yapılabileceği alanlar olacak. Stadın 13 Mayıs 2016'da tamamlanması planlanıyor. İnşaat maliyetinin ise 110 milyon Türk Lirası olduğu açıklandı.

Sivas Arena

Temeli 10 Ekim 2012'de atılan Sivas 4 Eylül Arena veya bir diğer ismiyle Sivas 4 Eylül Stadyumu, tıpkı Türk Telekom Arena ve Timsah Arena gibi C90 görüş açısına göre dizayn edildi. 27 bin seyirci kapasiteli olarak inşa edilen stadın kapasitesinin yeni çalışmalarla 38 bine kadar çıkarılabileceği ifade edildi. Stadyumun bulunduğu alanda ilave olarak bir atletizm stadı, iki spor salonu, yüzme havuzu, idari binalar, güreş eğitim merkezi binası inşa ediliyor. Statta zeminin altında çimin kötü hava koşullarından etkilenmemesi için ısıtma sistemi olacak. Tribünlere asılacak doğalgaz yakıtlı, radyant ısıtıcılarla seyircilerin de üşümemesi sağlanacak. Stat, yağmur ve kar sularını depolayarak, enerjisinin bir bölümünü bunlardan üretecek şekilde dizayn edildi. 2015-2016 sezonu sonuna yetiştirilmeye çalışılan stadın maliyeti ise 82 milyon Türk Lirası olarak açıklandı.

Eskişehir Yeni Atatürk Stadyumu

Eskişehirspor'un yeni stadının temeli yaklaşık 2.5 yıl önce atıldı. 34.930 seyirci kapasiteli stadın yer aldığı arazide çok amaçlı spor tesisleri, spor salonu, yüzme havuzu ve kapalı atletizm salonu da bulunacak. Bölgede sosyal aktivite da alanı yer alacak. Stadın 2016 başında açılması bekleniyor. Dolayısıyla Eskişehirspor bu sezonun ikinci yarısındaki lig maçlarını yeni stadında oynayabilecek. Stadın inşaat maliyetinin 108 milyon Türk Lirası olduğu ifade edildi.