1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Akyazı Stadı Türkiye'de tek olacak!
Akyazı Stadı Türkiye'de tek olacak!

Akyazı Stadı Türkiye'de tek olacak!

İşte detaylar...

A+A-

Yapımına 2013 yılında başlanan ve 18 Aralık pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla resmen açılacak olan Trabzonspor'un yeni stadyumunun tüm iletişim altyapısı hazır hale getirildi. 

Üstün teknolojisiyle Türkiye'nin en hızlı stadyumu haline gelen 40 bin 461 kişilik Akyazı Stadı'nda maç izleyenler en hızlı mobil internete bağlanacak. Stada gelen taraftarlar, Turkcell tarafından 514 farklı noktaya kurulan erişim noktası üzerinden gelişmiş fiber altyapı sayesinde wi-fi üzerinden de rahatça internet kullanabilecek.

Ücretsiz sunulacak wi-fi ile internete bağlanıldığında 1300 Mbps'ye varan ışık hızındaki internetten faydalanılabilecek. Stadyumun tüm teknolojik altyapısını sağlayan Turkcell, stadyum içerisinde tüm duyuruların yapılacağı, maçlardan görüntülerin yansıtılacağı 15 tane dev video duvarının (video wall) kurulumunu da gerçekleştirdi. Basın tribünü ve localar için gerekli tüm altyapı da sağlanarak 396 LED TV, 12 adet interaktif kiosk, 125 monitör kullanıldı. Tribün kat araları için ise LED reklam panosu 4 tribünü çevreleyecek. 

KAAN TERZİOĞLU: "TRABZONSPOR'UN YENİ STADYUMUNU TÜRKİYE'NİN EN HIZLI VE EN TEKNOLOJİK STADINA DÖNÜŞTÜRDÜK"

61CELL gibi özel bir projenin hayata geçirilmesinin hemen ardından Trabzonspor'la yeni stadının Türkiye'nin en teknolojik spor kompleksine dönüştürülmesi için işbirliğine imza atmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Trabzonspor'un yeni stadı, Turkcell'in entegre telekomünikasyon hizmetlerinin tümünün tek çatı altında sunulması anlamında çok güzel bir örnek oldu. Türkiye'nin hatta dünyanın en hızlı altyapısını sunan entegre telekomünikasyon şirketi olarak stadı baştan başa üstün Turkcell teknolojisiyle donattık. Trabzonspor'un eşsiz yeni stadına kavuşuyor olması tüm bordo-mavililer gibi bizi de heyecanlandırıyor. Yeni stat, Türkiye'nin en hızlı ve en teknolojik stadına dönüştü. Tüm Trabzonsporlulara ve Türk futboluna hayırlı olsun" dedi.

MUHARREM USTA: "TURKCELL'LE YAPTIĞIMIZ İŞBİRLİKLERİ ÇOK ÖNEMLİ"

Trabzonlular ve Trabzonspor'u birbirine kenetleyen 61CELL işbirliğinden sonra Trabzonspor'un yeni stadının iletişim altyapısı konusunda Turkcell'le omuz omuza çalışmanın kendileri için büyük bir gurur olduğunu dile getiren Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, "Kulübümüzün 50. Yılını 'yeniden doğuş' yılı olarak belirledik. Bu doğuş için Turkcell'le önemli adımlar atıyoruz. Önce 61CELL, şimdi de yeni stat. Stadımızın büyük taraftarımıza layık bir şekilde tüm teknolojik altyapısıyla eksiksiz tamamlanması çok önemliydi. Turkcell ile yeni stadımızda yaptığımız bu teknolojik işbirliği son derece kıymetli. Turkcell sayesinde Türkiye'nin en hızlı internet altyapısına sahip ve günümüz teknolojileriyle donatılmış bu statta, Trabzonspor'umuza yakışacak kupaları, büyük Trabzonspor taraftarıyla inşallah birlikte kazanacağız" ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİK OLARAK NELER YAPILDI?

45 kişi, 90 gün 30600 saat stadyum içi montaj çalışması, 350 anten kurulumu, 45 km fiber optik altyapı, 47 km enerji kablosu , 514 wi-fi erişim noktası,  15 tane dev video duvarı (video wall), 396 LED TV,  125 masa üstü monitor, 404 m2 LED pano, 12 adet interaktif kiosk