1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Akyazı'da temel atıldı!
Akyazı'da temel atıldı!

Akyazı'da temel atıldı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akyazı Stadyumu ve Spor Tesisleri’nin temel atma törenine katılarak “Bu stat bizim Trabzon’a sözümüzdü. Tüm zorluklara rağmen sözümüzün ardında durduk. İnşallah 2 yıl sonra da açılışını yapacağız” dedi.

A+A-

Akyazı Stadyumu ve Spor Tesisleri’nin teme atma törenine katılan Erdoğan, temeli atılacak stadın isminin kamuoyu anketi yapılarak isminin verilmesini arzu ettiğini ifade ederek “Ondan sonra stadyumun adını siz nasıl koyacaksınız adını koymuş oluruz” diye konuştu.

Yaptığı konuşmada tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayan Erdoğan, öğretmenlere de samimi bir ricada bulunarak “Lütfen anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise öğretmenlerinizi bulun, ellerini öpün, telefonla hallerini sorun. Hiç yapamıyorsanız öğretmeniniz için hayır duası edin. ‘Yarabbi onlardan razı ol’ deyin. Size bize okumayı yazmayı öğreten öğretmenlerimize borçluyuz onlara minnettarız. Size bize hayatı öğreten özelikle bizi hayata hazırlayan öğretmenler başımızın tacı gönlümüzün sultanıdır” ifadelerini kullandı.

Boynuna takılan Trabzonspor kaşkolu ile konuşmasını sürdüren Erdoğan, “Trabzon’a çok önemli spor kompleksi kazandırdık. Bir tarafta Karadeniz, arkamızda yeşil Karadeniz’in dağları. Manzarayı görüyisin. 795 bin metrekarelik bir tesis. Çok istisnai durumlar haricinde ben temel atmayı gitmem. Benim için de çok büyük önem arz ettiği için bu temel atma törenine katıldım. Bu stat bizim Trabzon’a sözümüzdü. Tüm zorluklara rağmen sözümüzün ardında durduk. İnşallah 2 yıl sonra da açılışını yapacağız. 230 milyon liralık bir bedelle yapacağız” şeklinde konuştu.

Hüseyin Avni Aker Stadı’nın 18 bin kişilik olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şimdi burada bir delikanlı diyor ki Akyazı, 40 bin 61. Şimdi de 41 bin 61 olsun diyor. 40 bin 61’i yapan, 41 bin 61’i de yapar. Bu stadı doldurmadıktan sonra bir anlamı var mı ? Artık burası Trabzon büyükşehir. Buranın dolması lazım. Tabzonular’ın futbola aşkını biliyoruz. Dünya üniversiteler arası oyunu burada düzenledik yaklaşık 500 milyon liralık yatırım yaptık. Yatırım yaptığımıza göre karşılığını da alalım. Hep beraber çalışmamız lazım. Trabzon UEFA şehirleri arasında inşallah müstesna bir yere sahip olacak. Bu tesiste her türlü ünite mevcut. Akyazı’da denize doldurarak bu alanı doldurduk bu alanda da stadı inşa ediyoruz. Gördüğünüz beton kazıklardan 3 bin kazık çakılacak. Niye zemin sağlam olsun, kayma olmasın. Şuana kadar 300 tane yapıldı. 795 bin metrekare alanı doldurduk. Trabzon’a verdiğimiz sözü tutma konusunda karada yer yoksa denizi dolduruyoruz. Mutlaka Trabzon’un özlediği bu hizmeti kavuşturuyoruz. 11 yılda Trabzon’a 5 katrilyon lira yatırım yaptık. Acaba bu güne kadar gelen iktidarlar giden iktidarlar Trabzon’a böyle bir yatırımlar yaptılar mı ? Trabzon’a yakışan neyse onu yapıyoruz. İnşallah 2 yıl sonra bu statta sizlerle birlikte Trabzonumuzun maçlarını seyredeceğiz.”

Sporun ve futbolun ne kadar önemli olduğunu Trabzon için ne kadar önemli olduğunu bildiklerini belirten Başbakan Erdoğan “Trabzonspor’un 10 yıllar boyunca nasıl fedakarlıklar yaparak bu günlere ulaştığını çok iyi biliyorum. Trabzon yokluğu yoksulluğu yaşayarak Türkiye’nin en büyük takımlarında birini çıkardı ve Trabzon’un şampiyonluklarını gördük. İşte 11 yıl içinde Trabzon’a çok sayıda futbol sahası, salon ve spor tesisi kazandırdık. Hem Trabzonspor hem 1461 Trabzon ile futbol liginde başarı üstüne başarı yakalıyor. Kutluyor tebrik ediyorum. Uluslararası standartlarda Türkiye’nin hiçbir kulübüne layık olmadığı kuramadığı tesisi buraya kuruyoruz. Hiçbir kulüp bu tesislere sahip olmayacak. 2 yıl sonra bu tesisler bittiğinde A’dan Z’ye her şeyini bu komplekste yapacak. İlk defa böyle bir tesise Trabzon sahip olacak” dedi.