1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ali Babacan: Kaybın üçte biri 1 günde telafi edildi
Ali Babacan: Kaybın üçte biri 1 günde telafi edildi

Ali Babacan: Kaybın üçte biri 1 günde telafi edildi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün güncel konularda çarpıcı açıklamalar yaptı.

A+A-

17 Aralık itibariyle yaşanılan sürecin Türkiye ve dünyada yakından takip edildiğini, hükümet olarak yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadelede ciddi kararlılıkları olduğunu anlatan Ali Babacan, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerini de her zaman ön planda tuttuklarını söyledi.

Hata yapan hesap verir

Bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan Babacan, bugüne kadar yolsuzlukların üzerini asla kapatmadıklarını vurgulayarak, “Bu konularla alakalı ne kadar iddia varsa bunların hepsinin mutlaka incelemesi ilgili birimlerce yapılır ve gerçekten bir hata içine düşen varsa bunun mutlaka er ya da geç hesabını verir” dedi. Operasyonun yapıldığı 17 Aralık’tan bu yana yaşanan ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Babacan, şöyle konuştu:

“BİST’te, 27 Aralık operasyonundan önceki cuma akşamından 17 Aralık Cuma akşamına kadar olan sürece bakacak olursak halka açık şirketlerimizin toplam değeri 270,9 milyar dolardan 221,6 milyar dolara düşmüş. Yani 49,3 milyar dolarlık değer kaybı söz konusu. Bunun 16,3 milyar doları geçen pazartesi günü yeniden telafi edildi. Yani 15 günlük kaybın 3’te 1’ini bir günde telafi ettik.”

110 milyon dolar döndü

Yaşanan süreçte ilk hafta fazla bir döviz çıkışının olmadığını anlatan Babacan, “Toplam dövize baktığımızda 764 milyon dolarlık çıkış olmuş ama sadece dün bunun 110 milyon dolarının geri girdiğini görüyoruz” dedi.

TÜZEL KİŞİLİKTE SORUN YOK

Halk Bankası’nın İran ile iş yapabilen tek banka olduğunu hatırlatan Babacan, şöyle devam etti: “İran ile iş yapabilmek için tüm uluslararası düzenlemelere tam uymak zorundasınız. İkincisi İran’ın ve ABD’nin güvenini kazanmak zorundasınız. İçeride ve dışarıda Halkbank’a yönelik ciddi bir gıpta var. Bankanın tüzel kişiliğine yönelik iddia söz konusu değil ama genel müdür üzerinden tüm banka yıpratılmaya çalışılıyor.”

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ