1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ali Babacan:Erken emeklilik yok
Ali Babacan:Erken emeklilik yok

Ali Babacan:Erken emeklilik yok

Başbakan Yardımcısı Babacan, erken emekliliğin kesinlikle olmayacağını açıkladı. Babacan, çok çocuk için anne istihdamına cazip teşvik hazırladıklarını da duyurdu.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün ekonomi muhabirleriyle buluşarak, merak edilen güncel soruları yanıtladı. Emeklilikte yaşa takılan 5 milyon sigortalının beklentileriyle ilgili soruları yanıtlayan Babacan, gelecek nesillere bedel ödetmemek için erken emekliliğe kesinlikle karşı olduklarını söyledi. Babacan, birçok ülkede emeklilik yaşı yükseltilirken Türkiye'de tersi uygulama olamayacağını ifade etti.

Memura rotasyon

Memurların rotasyona tabi tutulmaları halinde ek ücret ödenip ödenmeyeceğine ilişkin soruya karşılık da Babacan, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde memur açığı olduğunu hatırlatarak "Memurlar için model değişikliğine gitmemiz gerekiyor" yorumunu yaptı. Babacan, ayrıca yeni bir vergi barışının kesinlikle olmayacağını söyledi.

Çok çocuk yapana süper te vik geliyor

Başbakan Yardımcısı Babacan, çalşan ailelerin daha çok çocuk sahibi olabilmeleri için ‘güzel’ tedbirler hazırladıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmayı birkaç haftaya kadar tamamlayacağız ve Sayın Başbakanımız açıklayacak.”

Kanal İstanbul ihaleye çıkıyor

Ulaştırma Bakanlığı ile görüşüp Kanal İstanbul'un ihalesinin de bir an önce yapılmasını istediğini belirten Babacan, "Burada başka konsept var. Her bir proje için ayrı, yani terzinin elbise dikmesi gibi hazırlık yapmak gerekiyor. Hazır dikilmiş takım elbiseyi al, o projeye giydir mümkün değil. Kanal İstanbul'un inşaatı çok daha uzun sürecek" dedi.

Batık kredi çok değil

Batık kredilerle ilgili tartışmalara değinen Babacan, "Yüzde 3'lük oran çok çok iyi bir oran" dedi

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ