1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ALİ ÖZTÜRK TAKA GAZETESİNİN CEZASINI YAZDI!
ALİ ÖZTÜRK TAKA GAZETESİNİN CEZASINI YAZDI!

ALİ ÖZTÜRK TAKA GAZETESİNİN CEZASINI YAZDI!

CEMİYETİ YETERSİZ VE BİLGİSİZ BULDU...

A+A-

 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair kanun öyle anlaşılıyorki, en ağır darbeyi yerel basına vurdu. Basın yoluyla şiddeti teşvik eden herhangi bir şahsa, ‘fiilleri suç oluşturmadığı takdirde’ 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verecek. Halbuki, fiil suç oluşması halinde mahkeme yargıladıktan sonra belki 500 lira veya 1000 lira ceza verecek. Ama suç oluşmayınca ‘kabahat’ hükmüne giriyor ve daha ağır cezaya dönüşüyor.

Gelelim işin basın boyutuna… Şiddeti teşvik eden ancak suç oluşmayan bir beyanı yayınlamak, yorumlamak veya yorumda bulunmak halinde ilgili yayın kuruluşuna 100 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası verilecek. Ancak bu ceza haber ve yorumların eleştiri sınırlarını aşması halinde verilecek. Peki haber ve yorumların eleştiri sınırlarını aştığına kim karar verecek?


Savcılar... 

Savcı mahkeme etmeden şikayeti ele alacak ve kişisel kanaatine göre ‘kabahat’ oluşturduğuna inanırsa cezayı basacak. Bu yeni uygulama özellikle yerel basının canına ot tıkayacak cinsten… Trabzon için demiyoruz ama Anadolu’da varlığı 100 bin lira etmeyen gazeteler var. Sivas’ta, Mersin’de, Erzurum’da, Kayseri’de gazeteyi matbaasıyla alsanız 100 bin lira etmez. Bu nasıl bir cezadır böyle?.. 
‘Suç’ sayılsa ve yargılansanız 1-2 bin lira ile cezalandırılacağınız bir olay ‘kabahat’ olarak nitelendiriliyor ve gazeteyi bitirecek bir ceza devreye giriyor.       

Futbol Federasyonu, Fenerbahçe’nin başkanı, asbaşkanı ve daha birçok adamı tutuklu olmasına rağmen onları kurtarma adına ligi hiçbir şey olmamış gibi başlatmak isteyince Trabzon’daki tüm yerel gazeteler TFF’ye tepki göstermişti. Yerel Taka Gazetesi de 19.08.2011 tarihli spor sayfasından yayınladığı haberinde, “Federasyon Aziz Yıldırım’ın bir tek tahliyesini istemedi” , “PİSLİK ORTADA KALDI” başlıklarını kullandı.


TFF olayı savcılığa intikal ettirdi. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı yayında suç unsuru bulmayarak 05.10.2001 tarih ve 2011/4189 sayılı kararıyla soruşturmaya yer olmadığına hükmetti. İşte ağır para cezası bundan sonra devreye girdi. Suç değil ama kabahat!.. Bu kez dosya kabahatleri inceleyen bir başka savcıya gitti. İlgili savcı ‘kabahat’ gördü ve 100 bin liraya hükmetti. Halbuki önceki savcı suç saysa belki 1-2 bin lira ceza yiyecekti… 

Böylesi bir durumla ilk kez karşılaşıyoruz. İyi ki temyizi var. İyi ki mahkemeye gitme hakkı var. Olay Trabzon Sulh Ceza Mahkemesi’ne intikal ettirildi. Dileriz mahkeme ‘kabahat’ adı altında yerel basın tarihinin en ağır cezasını reddeder. Merakla ve umutla bekliyor. TAKA’ya ‘geçmiş olsun’ diyoruz. Bugün ona yarın bize olacağını pekala biliyoruz. 

Ya bizim TGC’ye ne demeli... Darpedilen, evine silahla gidilen gazeteci ve yazarlara sahip çıkmayan TGC’ye... Neyse ki cezayı eleştirdi. Eleştirdi ama yüzüne gözüne bulaştırıp eleştirdi. Olayın nasılını bile araştırmadan kah TFF’nin çifte standardından kah yasanın değişiyor olmasından dem vurdu. Gelişmelerin bu kadar uzağında bir TGC... 
Sevgili dostlar... TFF ve Süper Lig Kulüpleri yasanın bu maddesine (22) hiç dokunmadı. Bu madde değişiklik kapsamında yok. Dolayısıyla ‘Cumhurbaşkanı’nın önünde olduğu bir sırada ceza verilmesi’ ifadeniz hiçbir anlam ifade etmiyor. Köşkteki değişiklik bu cezayı ilgilendirmiyor. 
Sahip çıkmayı bile beceremiyorsunuz.