1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Alkışlar eşliğinde iki küçük uyarı...
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Alkışlar eşliğinde iki küçük uyarı...

A+A-
Trabzonspor dolu dizgin gidiyor. İkinci devrenin namağlup ve en çok puan toplayan takımı,  Akhisar deplasmanında da 3-1’lik net bir galibiyet elde ederek  gönül verenlerini mest etti.
 
Müsabakanın ilk devresinde topa yüzde 70’e,  yüzde 30 gibi çok  büyük bir oranla sahip olan Bordo Mavililer, oyuna süratli başlasa da beklemediği bir golü kalesinde görerek, üstün oynadığı ilk devreyi yenik kapadı. Çünkü Trabzonspor ilk devre, sadece sağ kanadı kullanmayı düşünüp, oyunun o alanda sıkışmasına sebep olurken, ev sahibi Akhisar’da çok adamla kapanarak, konuk takımın üçüncü bölgede top tutmasına engel oldu. Müsabakanın ikinci devresinde ise teknik direktör Ersun Yanal’ın  çift  forvete dönmesi,  Karadeniz Fırtınasının ileride topu  çok daha fazla  tutmasına vesile oldu. Çünkü N’Doye,  Trabzonspor takımında sırtı kaleye dönükken oynayabilen, topu ayağında en iyi saklayabilen bir isimdi. Birde buna beklenmedik şekilde gol becerisini ekleyince hem Trabzonspor’u rahatlattı, hem de haklı olarak maçın yıldızı oldu! Sonradan oyuna dahil olan bir futbolcunun yapabileceği en büyük katkıyı, bir patlama şeklinde gösterdi. Bordo Mavili takım beraberlik golünü N’Doye’nin muhteşem dönüş ve vuruşu ile bulduktan sonra, ev sahibi Akhisar oyun disiplini ve oyun direncini kaybetti. Ardından penaltı ve ikinci gol sonrasında ise nefis bir üçüncü gol geldi. Böylece Bordo Mavililer, ikinci devre , futbol üstünlüğünü skora da yansıtmış oldu.
 
Ersun Yanal’ın  maç sonrası  işaret ettiği gibi hala eksikler var. Daha iyi olmak zorunda Trabzon. Fakat, her geçen hafta üzerine koymaları alkışa ve takdire şayan! Bu arada bir iki uyarı da yapmak istiyorum.Takım kurmaylarının çok yetenekli olan Castillo’yu uyarması ve çokça üzerinde durması gereken bir konu var. Bu kadar yeteneğe  yazık oluyor! Her pozisyonda çalım sevdası  çok büyük bir  yanlış. O kadar ki,  boş kaleyi görse, yine de kendi kendine çalım atacak gibi! Sürekli ve bıkmadan;Castillo’ya takım oyunu ve gerekli yerlerde pas atması uyarısı yapılmalı.
 
Endişe duyduğum bir olay  daha gözlemledim. Genelde Türk futbolcular, çok iyi oynarlar ama sözleşme yaptıktan sonra ortadan kaybolurlar. Hem de uzun süre! Ligin ikinci yarısının en formda, en katkı yapan isimlerinden biri olan Okay Yokuşlu’nun , hafta içi sözleşme uzatmasının ardından, bu müsabakada ‘kayıpları’ oynaması açıkçası beni endişelendirdi. Umarım bir maçlık performans düşüklüğüdür bu!  Şayet Akhisar maçındaki gibi isteksiz, gayretsiz, gezer vaziyette devam ederse, kendisi adına da takım adına da büyük  bir sorun yaşanabilir. Okay’ı, G. Saray maçında eskisi gibi beklediğimizi, birileri kendisine hatırlatmalı.
 
Sonuç itibarı ile ligin ikinci devresinin puansal lideri, yenilgisiz takımı Trabzonspor’un,  tüm oyuncularını ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Taraftarın G. Saray maçında Akyazı stadını doldurup,  takımını daha fazla sahiplenmesini, oyuncularında bu taraftara aynı hızla bir galibiyet daha hediye etmesini en büyük beklentimizdir.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar