1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Alman basını Erdoğan'a yüklendi!
Alman basını Erdoğan'a yüklendi!

Alman basını Erdoğan'a yüklendi!

Alman basınında Erdoğan konuşuluyor...Bakın neler denildi...

A+A-

Alman basını, Başbakan Erdoğan'ın "Dersim olayları" için özür dilemesine ilişkin, "Erdoğan'ın açıklamaları aynı zamanda mantıksız Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dersim olayları" için özür dilemesi yabancı basında yer almaya devam ediyor.

Alman basını, Başbakan Erdoğan'ın "Dersim olayları" için özür dilemesine ilişkin, "Erdoğan'ın açıklamaları aynı zamanda mantıksız Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dersim olayları" için özür dilemesi yabancı basında yer almaya devam ediyor. Alman basını, "Erdoğan'ın açıklamaları aynı zamanda mantıksız. Çünkü o bu açıklamaları yaptığı sırada ordu tıpkı Dersim olayları dönemindeki gibi özerklik isteyen Kürtlere yönelik operasyonlar düzenliyor" diye yazdı.

Alman Märkische Oderzeitung gazetesi, Erdoğan'ın Dersim özrünü, "Eğer bir Türk Başbakan özür diliyorsa, o zaman kulak kabartılır. Böyle bir durumda hemen akla neredeyse yüz yıl önce yüz binlerce Ermeni'nin öldürülmesi geliyor. Ancak Erdoğan bunun için özür dilemedi" şeklinde yorumladı.


-"ONUN DİLEDİĞİ ÖZÜRLER BİLE SİYASETLE YAKINDAN İLİNTİLİ"-

"Konuşan, bölgenin öncü gücü olmak için çabalayan Türkiye'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan. Onun dilediği özürler bile siyasetle yakından ilintili" diyen gazete, Erdoğan'ın televizyondan yaptığı açıklamada, Kürtler'in öldürülmesi nedeniyle özür dilemesinin olayların Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün döneminde vuku bulması nedeniyle "şaşırtıcı" olarak değerlendirdi.

Deutsche Welle'nin yansıttığı haberde, "Erdoğan'ın sözleri daha çok muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi'ni, Atatürk'ün partisini hedefliyor olsa gerek. O dönemin kurbanları üzerinden siyasi yarar sağlamak bir cürümdür" görüşüne yer verilerek şu ifadeler kaydedildi:

"Erdoğan'ın açıklamaları aynı zamanda mantıksız. Çünkü o bu açıklamaları yaptığı sırada ordu tıpkı Dersim olayları dönemindeki gibi özerklik isteyen Kürtlere yönelik operasyonlar düzenliyor."