1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Altın fiyatlarında kritik tarih 17 Ekim!
Altın fiyatlarında kritik tarih 17 Ekim!

Altın fiyatlarında kritik tarih 17 Ekim!

ABD’de devam eden bütçe tartışmalarının etkisiyle haftaya yükselişle başlayan altın fiyatları konusunda açıklama yapan Brian Lan 17 Ekim'in kritik tarih olduğunu ifade etti.

A+A-

 Altının onsu bu sabahki işlemlerde yüzde 0,2 oranında yükselerek, 1,312 dolara çıktı.

Singapur merkezli finansal danışmanlık şirketi GoldSilver Central Pte Ltd’nin İdari Direktörü Brian Lan, “Piyasalar büyük hareketler doğuracak gelişmeler yaşanabilir yakın zamanda. Eğer borç tavanı limitinin artırılması 17 Ekim’e kadar gerçekleşmezse, altının 1400 dolar seviyesine yükseldiğini görebiliriz” dedi.

DAHA ÖNCE REKOR GELMİŞTİ

ABD hükümeti 2011’de borç tavanı limitini yükseltme tartışmaları yaşandığında, yatırımcılar belirsizlikten kaçıp, güvenli liman olarak altına sarılmış ve değerli metalin ons fiyatı 1920 dolarla tarihi zirvesini görmüştü.

Hükümet o yıl son anda uzlaşarak bütçeyi onaylamış ve borç tavanını yükseltmişti. Lan, “Ekonomik veriler ya da borç tavanına yönelik haberler altın ve gümüşte gidişatı belirleyecek” dedi. Uzmanlar ABD’den veriler gelemediğinden, yatırımcıların diğer ülkelerin fiziki altın taleplerini takip ettiğini ifade etti.