1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ameliyatsız varis tedavisi nedir?
Ameliyatsız varis tedavisi nedir?

Ameliyatsız varis tedavisi nedir?

Ameliyatsız varis tedavisi nedir?

A+A-

Bilindiği gibi varisin nedeni bacaklarımızda bulunan toplardamarların doğru bir şekilde çalışmamasıdır.

 

Toplardamarlarda biriken kan, kapakların yetersizliği nedeniyle, varis adını verdiğimiz rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Varis rahatsızlığı oldukça yaygın bir rahatsızlık türü olup, en çok kadınlarda rastlanır. Varisleri, sadece görsel bir bozukluk olarak düşünmemeli ve sağlık açısından gerekli önemi göstermeliyiz. Herhangi bir sağlık sorununa dönüşmemesi açısından varislerimizi kontrol ettirmeli ve gerektiğinde varis tedavisi görmeliyiz. Bu konuda, en çok merak edilen şeylerin başında ameliyatsız varis tedavisi gelir. Ameliyatsız varis tedavisi nedir ve ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır? Bu konularda merak edilenleri kısaca aktarmak istiyoruz.

 

Varis Hakkında

 

Varis, halk arasında yaygın olarak görülen ve bacaklarda bulunan toplardamarlarla ilgili bir rahatsızlıktır. Aşırı kilolar, hareketsizlik, uzun süreli ayakta kalmalar, doğumlar, hamilelik veya genetik nedenlerle ortaya çıkan varis sorununu, en çok kadınlarda görmekteyiz. Günlük yaşamı zorlaştıran ve görüntü bakımından kişiyi rahatsız eden varislere çözüm bulmak isteyenler, bu konuda nasıl bir tedavi alabileceklerini merak ediyorlar. Kılcal, orta ve büyük olarak sınıflandırdığımız varislerin tedavisi ameliyatsız olarak yapılabiliyor. Ameliyata gerek olmadan varis tedavisi uygulamaları birbirinden farklı yöntemler barındırıyor.

 

Ameliyatsız Varis Tedavileri

 

En sık tercih edilen ameliyatsız varis tedavilerine kısaca göz atalım:

 

·        Lazerli Varis Tedavisi: Adından da anlaşılacağı gibi, bu uygulama lazerle yapılan varis tedavisidir. Bazı varislerin cerrahi olarak müdahale gerektirmemesi ve küçük boyutlarda olması nedeniyle varislere lazerle uygulama yapılabilmektedir.

 

·        Köpük Varis Tedavisi: Bu yöntem varis sorunu yaratan damarların ilaçla yok edilmesini sağlamaktadır. Bu yöntemi uygularken ince bir iğne ile varisli damara ilaç enjekte edilir. Bu ilaca, içeriğindeki hava ve oluşturduğu görüntüden dolayı köpük denir.

 

·        Radyofrekans Varis Tedavisi: Radyo dalgaları kullanılarak küçük ve orta ebattaki sorunlu damarlara uygulanan yöntemlerden biridir.

 

·        Skleroterapi Varis Tedavisi: Büyük ebattaki varis damarlarına uygulanan ve iğne ile ilaç vermeye dayanan bir yöntemdir.