1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. ANADER Başkanı Asım Aykan'dan önemli açıklamalar!
ANADER Başkanı Asım Aykan'dan önemli açıklamalar!

ANADER Başkanı Asım Aykan'dan önemli açıklamalar!

ANADER Başkanı Asım Aykan'dan önemli açıklamalar!

A+A-

TRABZONHABER-HABER SERVİSİ-- Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneği tarafından Trabzon’da basın toplantısı gerçekleştirildi. Derneğin faaliyetleri ve referandum sürecinin değerlendirildiği toplantıya dernek başkanı Trabzon eski milletvekili Asım Aykan’ın yanı sıra siyasi partilerin çok sayıda temsilcisi, spor, siyaset ve iş dünyasında çok sayıda isim katıldı.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantıda ilk konuşmayı Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen yaptı.


ANADER Başkanı Asım Aykan da 16 Nisan’ın çok önemli olduğunu ifade ederek, "Türkiye hayati bir karar verecek. Hayır çıkarsa ne terörde istediğimiz seviyede durabiliriz, ne Cumhurbaşkanımızı külliyede rahat bırakırlar, ekonomide istediğimiz hamleyi başaramayız. 17 Nisan’da Hayır çıkarsa Hükümetin istifası istenecektir. Artık Avrupa’yı durduramazsınız, küresel güçleri durduramazsınız. Bu memleketi karıştırmak için her şeyi yapacaktır. Bu nedenle her birimiz sorumluyuz, tanıdığımız, sevdiğimiz sevmediğimiz herkesi bu tarihi görevi yapmaya evet demeye çağırmalı, ikna etmeliyiz. Bakınız Türkiye’nin Türkiye’den başka dostu yoktur" şeklinde konuştu.

 

Değişecek Anayasa maddeleri ile ilgili vesayet lobisinin yalan yanlış bilgiler aktardığını ifade eden ANADER Başkanı Asım Aykan, “Meclisi ortadan kaldırıyorlar diyorlar öyle bir şey yok.  Milletvekilinin iki görevi var, biri denetim biri yasama. Şimdiki sistemde soru önergesi bile veremiyorsun. Ama yeni  sistemde gerçek milletvekilliği yapılır. Yeni başkanlık sistemi Cumhurbaşkanını yargılayabilir, soruşturma önergesi veriyorsun, herhangi bir kriz çıktığı zaman mecliste, Cumhurbaşkanı da seçim kararı alıyor. Hatırlayın bir zamanlar aradan kaç ay geçmişti cumhurbaşkanı seçilememişti. Dünyada muhteşem sorunsuz bir sistem yoktur. Biz bu sistemleri denedik. Bakınız Menderes’i idam ederek vesayeti çıkardılar. Ondan sonra gelen tüm başbakanlar Rahmetli Ecevit hariç, hepsi Türkiye’nin Başkanlık sistemine geçmesini istemiştir. Bu sistemden başka bir çıkış yoktur.  367 garabetini hepimiz hatırlıyoruz değil mi? İşte bu yüzden yeni sistem şarttır" dedi.

 

18 YAŞINDA MİLLETVEKİLİ…

 

 Aykan son olarak "Sanki tüm milletvekilleri 18 yaşında olacakmış gibi bir propaganda yapıyorlar. Biz 25 yaşına indirdiğimizde 25-26 yaşlarında birkaç tane arkadaşımız vekil oldu. Şimdi seçme ve seçilme yaşını birleştirelim diyoruz. 10 milyon genç var, bu gençlere istikbalimizi bırakacağız ama onlara güvenmiyoruz. Olmaz. 19-20-21-22 yaşlarında birkaç tane arkadaşımıza milletvekilliği verilecek. Ben olsam 18 yaşında milletvekilinden bakan da yaparım" ifadelerini kullandı.