1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Anam rahmetli oldu babamı getirdim!
Anam rahmetli oldu babamı getirdim!

Anam rahmetli oldu babamı getirdim!

12 Haziran genel seçimine 2 aydan az bir zaman kala, Kars'ta meydana çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vatandaşa seslendi

A+A-

CHP Liderini mest eden ise yine kendisini dinlemeye gelen bir vatandaşın açtığı afiş oldu. 'Anam rahmetli oldu babamı getirdim' yazılı afişi işaret eden Kılıçdaroğlu, 'Çok güzel bir pankart, bayıldım' diyerek AK Parti'yi afiş üzerinden eleştirdi.

Miting alanını dolduran kalabalığın içindeki bu afişle, Başbakan Erdoğan'ın 'Ananı da al git' sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, kadınların güvencesini CHP'nin sağlayacağını ifade etti;


"Bütün kadınlara sesleniyorum, size seçme seçilme hakkı veren parti CHP'dir. Eğer bir evde işsizlik varsa çalışan yoksa, o ailede dramı kadın çeker. Çocuğunu doyuramıyorsa kadın en büyük acıyı çeker. O hayatı kimseye yaşatmamak gerekiyor. Aile mutlu olsun ki toplum da mutlu olsun"

ÖNCE İNSAN DİYORUZ

CHP'nin 'Önce insan' sözüyle yola çıktığını belirten Kılıçdaroğlu, "Diyarbakır'da 4 çocuklu bir kadın, sabah çocuklarına yemek veremedi diye intihar etti. Hakkari'de bir çocuk çöpten kağıt toplarken kamyonun altında kaldı. Biz bu tabloları bitireceğiz. Önce insan diyoruz. İnsan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır, başımızın üstünde yeri vardır. Kimseyi ötekileştirmiyoruz. Ve ne yapacağız yoksulluğu bitirmek için aile sigortasını getireceğiz" dedi.

AİLE SİGORTASINA ÇIKACAK PARA VAR BU ÜLKEDE!

CHP'nin vaatleri arasında yer alan 'Aile sigortasının' AK Parti tarafından eleştirilmesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı şu sözlerle uyardı;


"Aile sigortasını daha bitirmedim. Her yoksul hande, geliri olmayan, ve yaz asgari üzretin altında olan kadının banka hesabına her ay 600 TL maaş yatıracağız. Kimseye minnet duygusu olmayacak. Kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Sağ elin verdiğini sol el bile görmeyecek.

Biz bunu söyledik cevap şu; 'Nasıl olur da kadına 600 TL' verirsiniz parayı nerden bulacaksınız. Cevaba bak! Yedi sülaleni zengin ettin, milyarları götürdün birşey demedik. Sıra yoksula gelince parayı nereden bulacaksın diyorsun. O para var bu ülkede. Yeterki düzgün kullan!"

O PARAYI NASIL MI BULACAĞIZ?

Başbakan Erdoğan'ın 'Nasıl bulacaksınız o parayı?' sorusunu da yaptığı hesapla yanıtladı;


"İşin bir başka boyutu, size 600 TL'yi nasıl bulduk anlatayım? Devlette kaç kurum yardım yapar tespit ettik. 14 kuruluş yardım yapıyor. Onların bütçelerini topladık. Açığımzı kaldı 7milyar TL, o da tüm kamu harcamalarının yüzde 1.7'si... Yüzde 1.7'yi yoksul insanlar için ayırmak ne zamandan beri parayı nereden bulacaksınız oluyor. Sen yüzde 1'i bile vatandaş için çok görüyorsun"


HANİ NEREDE O TESİSLER?

CHP Lideri, Başbakan Erdoğan'a yaptığı yatırımlarla ilgili zor bir soru yöneltti;


"Sayın Başbakan buraya geldi 54 tesisi hizmete açtı. Allah aşkına, 54 tesisten haberi olan var mı? Sabah gezdim Kars'ı... Bu gerçeği nereden öğrendim biliyor musunuz? Bir ara televizyona bakıyorum, Başbakan Mardin'de 78 tesisi hizmete açtı diyor. Arkadaşlara talimat verd,m, listeleri istedim. Birinci tesis bir okulun çatısı onarılmış, park hizmete açılmış, bir okulun badanası ve boyası yapılmış, okulun pencereleri değiştirilmiş. Buradaki tesisi de biliyorum duvar yapılmış. Milleti kandırmak o kadar kolay değil"

VALİYSEN İKTİDARA ENDEKSLENME

Bürokratları ve valilerin iktidara endeksli hareket ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, sert bir uyarıda bulundu;

"Gelelim bürokratlara AKP'nin valilerine bürokratlarına gelelim. Valiysen valiliğini, devlet valiliği gibi yap. İktidarın valisi gibi değil. Arabalarında 3 kişi Türk bayrağı taşır, bir büyükelçi, iki Cumhurbaşkanı, üç vali... Yani Türk Cumhuriyeti temsil eder bu üçü. Bizim düşündüğümüz şu, valiysen iktidara endekslenme"

ÇOCUKLARIN UMUDUYLA OYNADILAR

Sınav skandallarına da değinmeyi ihmal etmeyen CHP Lideri, iktidarın çocukların umuduyla oynadığını ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti;


"Bir milyon 700 bin çocuğumuz var. Sınava girdiler. Acılardan birisini de Kars yaşadı. Bir çocuğumuz intihar etti. Onun günahı kime? Bu çocukların umuduyla oynamak kime yakışır? O çocukları anneler okumadı okuttu, giymedi giydirdi...Aldılar bu çocuklarımızın umutlarıyla oynadılar. Önce şifre yok dediler, sonra sehven dediler sonra da var dediler. Bir milyon 700 bin çocuğumuzun umutsuzluğunu umuda döndüren düzeni düzeltmek elimizde. Şifre var ama kopya çekilmedi diyorlar. Kopya çekilmediyse şifre neden var"

KİME Mİ OY VERECEKSİNİZ?

Sözlerini CHP'ye oy isteğiyle bitiren Kılıçdaroğlu, "Sizden isteğim şu, sandığa gideceksiniz, ayın 12'sinde elinizi vicdanınıza koyun ve düşünün. Deyin ki, 80 küsür yıllık cumhuriyet tarihinde hangi iktidar yurt dışından canlı hayvan ithal etti? Eğer bu sorunun cevabı sizi rahatsız etmiyorsa, AKP'ye oy verin, eğer sorunun cevabı sizi rahatsız ediyorsa, elinizi vicdanınıza koyun ve AKP'ye oy vermeyin.

Peki kime oy vereceksiniz? Sırtınızı AKP'ye döndüğünüzde karşısında kırmızı, alı beyazı olan, 6 oku olan, halkçı bir parti göreceksiniz ve evet mührünüzü o bayrağın altına vurduğunuz zaman Türkiye'de halkın iktidarını hepberaber kuracağız diyorum" dedi.