1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Anayasa Mahkemesi'nden CHP'ye Şok!
Anayasa Mahkemesi'nden CHP'ye Şok!

Anayasa Mahkemesi'nden CHP'ye Şok!

CHP Düğünlerde Taktığı Takıların Faturasını...

A+A-

Anayasa Mahkemesi, Baykal döneminde CHP'nin düğünlerde taktığı takı masraflarının geri ödenmesini kararlaştırdı.Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 2008-2009 yıllarında Deniz Feneri davası için yaptığı mahkeme masrafları, Baykal'ın düğünlerde taktığı bilezik ve altınlar ile Mustafa Özyürek'in gönderdiği çiçeklerin masraflarını "parti gideri" saymadı. 2 milyon 691 bin liranın Hazine'ye geri ödenmesini kararlaştırdı

 

Anayasak Mahkemesi'nin, CHP'nin 2008-2009 yılı kesin hesabının incelenmesiyle ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Mahkeme, 2008 yılından 1 milyon 434 bin 42 liranın, 2009 yılından ise 1 milyon 257 bin 30 liranın Hazine'ye gelir kaydedilmesine karar verdi.

 

Mahkeme, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 2 yıl içinde düğünlerde taktığı bilezik ve altınlar için "Genel başkanın şahsi temsili olmayıp partiyi temsil adına yapılmış olduğu takılardır" savunmasını geçerli saymadı. Mahkeme, altın gibi çiçek, çelenk vs. harcamalarının siyasi faaliyetler içinde değerlendirilmesi mümkün olmadığına hükmetti.

 

Yüksek Mahkeme biberon, çikolata, önlük gibi bebek ürünleri, çeşitli ilaç harcamalarıyla, dönemin genel saymanı Mustafa Özyürek'in partiyi temsilen gönderdiği çiçekleri de reddetti. Bunu yanı sıra 82.5 liralık sigara parasının da parti kasasından ödendiği belirlendi.

 

DENİZ FENERİ FATURASI

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 2009 yılında Almanya'daki Deniz Feneri e.V. davasıyla ilgili yaptığı masrafları da parti gideri saymadı. Mahkeme, Deniz Feneri E.V. ile ilgili Deniz Baykal ve CHP MYK üyesi Ali Kılıç'a karşı açılan manevi tazminat davalarına ilişkin hazırlanan hukuki mütalaa karşılığı ödenen avukatlık ücreti, Alman Kooperatif Yasası'yla ilgili hukuki mütalaa ve hukuksal araştırmalarla ilgili avukatlık ücreti, o zaman grup başkanvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu ile MYK üyesi Ali Kılıç hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili araştırma, hukuki yazışma ve mütalaa ücretinin de hesabını sordu.CHP'nin, "Deniz Feneri ile ilgili yapılan ödemelerin parti adına verilen hizmetten dolayı yapıldığı"na ilişkin savunmasını kabul etmeyen mahkeme, Deniz Feneri e.V. için yapılan 46 bin 961.40 TL'lik harcamanın Hazine'ye irat kaydedilmesine karar verdi.

 

Yüksek Mahkeme, Halk TV'ye yapılan ödemelerden dolayı 2008 yılında 755.200, 2009 yılında ise 715.54 lirayı Hazine'ye gelir kaydetti.

 

PAKSÜT KARARA KATILMADI

DENİZ Feneri e.V. ile ilgili CHP'ye verilen cezaya katılmayan Anayasa Mahkemesi üyesi Osman Paksüt karşı oy yazısında, "Deniz Feneri e.V. adlı tüzel kişi tarafından açılan manevi tazminat davalarına karşı Almanya'da gerekli savunmanın yapılması için hukuki yardım alınması, Anayasa'nın 36. maddesi ile güvence altına alınan hak arama hürriyetinin kullanılması kapsamında ve parti tüzel kişiliğini de etkileyecek nitelikte güncel siyasi bir olaya ilişkin olduğundan, siyasi parti amaçlarına uygun bir harcama olduğu açıktır" diyerek itiraz etti.

 

CHP: SİYASİ, YANLI VE YASAYA AYKIRI

ANAYASA Mahkemesi'nin kararına CHP'den yanıt geldi. CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yaptığı yazılı açıklamada "Anayasa Mahkemesi'nin son derece siyasi, yanlı ve daraltıcı bir yorum yaptığı, siyasi faaliyet alanını son derece kısıtlayıcı davrandığı ortaya çıkmıştır. Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilen harcamalara ilişkin belgeleri bile tanımamaktadır" dedi.