1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ankara saldırısını onlar üstlendi!
Ankara saldırısını onlar üstlendi!

Ankara saldırısını onlar üstlendi!

İşte detaylar...

A+A-

Ankara'da 13 Mart Pazar akşamı düzenlenen hain terör saldırısını terör örgütü PKK'nın bir kolu olarak bilinen TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) isimli terör örgütü üstlendi. TAK, 19 Şubat'taki Ankara saldırısını da üstlenmişti.

 

Örgütün internet sitesinde yer alan açıklamada, kanlı saldırının failinin Seher Çağla Demir olduğu da belirtildi.

 

TAK daha önce 19 Şubat'taki Ankara saldırısı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na düzenlenen havan topu saldırılarını da üstlenerek gündeme gelmişti.

 

Tak terör örgütü nedir?

 

17 Şubat'ta Ankara'daki saldırıyı gerçekleştiren TAK'ın 13 Mart saldırısını da üstlendiği konuşuluyor. Peki TAK nedir? TAK saldırıları nelerdir? Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) altyapısı 1993 yılında oluşturulan, fiili olarak ise 2004 yılında kurulan, Türkiye'nin metropollerinde, turistik yerlerinde ve çeşitli stratejik bölgelerine karşı; sabotaj, bombalama veya kundaklama gibi eylemler yürüten terör örgütüdür.

 

Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK), 2008 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nın yabancı terör örgütleri listesinde yer almaktadır. 2006 yılında Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütleri listesine dahil edildi. Ayrıca, Avrupa Birliği'nin terörist organizasyonlar listesinde bulunmaktadır.

 

Tak örgütü saldırıları

 

TAK örgütünün eylemleri genelde turistik bölgelerde yoğunlaşmış, Muğla, İzmir, Antalya gibi şehirlerde eylemler yapmıştır. Bunun yanında çeşitli orman yangınları da örgüt tarafından üstlenilmiştir. 16 Temmuz 2005'te Kuşadası'nda bir otobüsün patlatılması sonucu 3'ü Türk 2'si turist 5 kişi hayatını kaybetmiş, 20 kişi yaralanmıştır.

 

5 Nisan 2006'da Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul temsilciğine saldırı gerçekleştirilmiştir. 28 Ağustos 2006'da Marmaris'te ve Antalya'da saldırılar düzenlemiş ve bu saldırılarda çok sayıda kişi yaralanmış, 3 kişi ölmüştür. 22 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen, İstanbul'un Halkalı ilçesinde askeri personel taşıyan otobüse uzaktan kumandalı bombayla gerçekleştirilen ve dört asker, bir sivilin öldürülmesiyle sonuçlanan eylemi üstlenmiştir. 31 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Taksim'de 32 kişinin yaralanması olayını, olaydan 4 gün geçtikten sonra üstlenmiştir. 20 Eylül 2011 Ankara Kızılay’da 3 kişinin ölümüne 34 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı 2 gün sonra üstlenmişlerdir. 23 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na yapılan ve 1 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı 2 gün sonra üstlenmiştir.

 

2016 Ankara saldırısı: 17 Şubat 2016 günü Ankara Kızılay'da askeri servis aracına bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırıda 28 kişi hayatını kaybetmiştir. TAK, Olaydan 2 gün sonra saldırıyı üstlenmiştir.