1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Anne-kız teleferikte asılı kaldı
Anne-kız teleferikte asılı kaldı

Anne-kız teleferikte asılı kaldı

Ve bakın sonrasında ne oldu!

A+A-

Olay, Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Duygulu köyünde meydana geldi. Sabah erken saatlerde çay toplamak için evlerinden ayrılan Gürhan (45) ve İlkay Çepnioğlu (18) isimli anne-kız, çay tarlasına araç yolu ulaşımı olmadığı, patika yolu ise çok çetin ve uzak olduğu için yaklaşık 350 metre yükseklikten, bir tepeden diğer bir tepeye gerilen teleferik hattını kullanarak gittiler. Burada bir kaç saat çay toplayan anne-kız, topladıkları çaylarını teleferik aracılığı ile karşı tepeye gönderdikten sonra, son olarak kendileri binerek karşı tepede ki evlerine geçmeye çalışırken, bindikleri teleferik vagonunu çeken sırma tellerinin birbirine bağlanması sonucu meydana gelen arıza ile yaklaşık 350 metre yüksekliğinde ki teleferik üzerindeki vagonda mahsur kaldılar.

Köy halkıın mahsur kalan kişileri kurtarmak için sergilediği uzun uğraşılar sonuç vermeyince Jandarma, İl Afet Acil Kurtarma ekipleri ile AKUT'a haber verildi. Filmleri aratmayan operasyonla teleferik hattı üstüne yeni bir vagon daha konarak mahsur kalan anne ile kızına ulaşılırken, yaklaşık 6 saat boyunca 350 metre yükseklikte mahsur kalan anne kız, uzun uğraşıları sonucu sağ salim kurtarılırken, yaşadıkları olay karşısında büyük korku yaşadıkları gözlendi.

Yaşanan olay karşısında, büyük bir korku yaşayan köy halkı da, yetkililere seslenerek bu bölgeye acilen yeni bir araç yolunun açılmasını istediler. Bu bölgede uzun yıllardır yeni bir yol yapılası için uğraştıklarını belirten Köy Muhtarı İsmail Topaloğlu, "Fakat köyümüzde yolun yapımını istemeyen 3-5 arazi sahibi var, bu arazi sahipleri ne yolun geçmesine müsade ediyor, ne de yol geçecek olan araziyi parası ile satın almamıza müsade ediyor. Yıllardır çaresizce teleferiklerle bu şekilde tehlikeli bir yolculuk yaşayarak köy halkı çay tarlalarına gidip çayını topluyor ve çayını yaşıyor. Kara üzerinden patika yol ile ulaşım çok zor olduğu için, genelde teleferiğe binerek çay tarlalarına gidiliyor-geliniyor ve bu mahsur kalma olayı sık sık yaşanıyor. Buradan yetkililere sesleniyor. Artık siyasilerin ve bürokrasinin bu konuya el atması lazım" dedi.

Öte yandan, 6 yıl önce yine aynı teleferik hattı üzerinde yaşanan kazada 11 yaşındaki Murat Topaloğlu isimli bir çocuk teleferik vagonundan düşerek dere yatağına yuvarlanmış ve burada aldığı ağır darbeler sonucu hayatını kaybetmişti.