1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Anneye Yarım Gün Çalışma İzin Şartları
Anneye Yarım Gün Çalışma İzin Şartları

Anneye Yarım Gün Çalışma İzin Şartları

Anneye Yarım Gün Çalışma İzin Şartları

A+A-

Devlet, çalışan kişiler için sürekli iyileştirmeler yapmaktadır. Bu iyileştirmeler sayesinde hem bireylerden alınan verim artmakta hem de kişilerin sosyal hayata katılma oranları artırılmaktadır. Devlet tarafından yapılmış olan yeniliklerden birisi de yarım gün çalışmadır. Yarı zamanlı çalışma olarak da geçen bu durum özellikle doğum sonrası çalışması gereken bireyleri ilgilendirmektedir. Yarım gün çalışma izni sayesinde anneler ve bazı durumlarda da babalar doğum süresinden sonra yarım gün çalışabilmektedir.

 

Anneye yarım gün çalışma izni, doğum sonrasındaki iznin bittiği tarihten itibaren verilmektedir. Ayrıca sadece doğum yapan anneye değil, 3 yaşını doldurmamış olan bir çocuğu evlat edinmiş olan kadın ya da erkek işçinin de yarım gün çalışma izni almaya hakkı bulunmaktadır. Anneye yarım gün çalışma izni kapsamında talep edildiği takdirde verilecek olan izin süreleri şu şekildedir:

 

Anneye yarım gün çalışma izni birinci doğumda 60 gün olarak belirlenmiştir.

 

İkinci doğumda anneye yarım gün çalışma izni 120 gündür.

 

Üçüncü doğumda ise 180 günlük bir yarım gün çalışma izni tanınmaktadır. Bu sürelerde anne, normal çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz olarak izin kullanabilmektedir.

 

Anneye yarım gün çalışma izni sadece tek doğumlarda değil, çoğul doğumlarda da geçerli olmaktadır. Çoğul doğum olduğu zaman izin günlerine 30 gün eklenmektedir. Eğer bireyin çocuğu engelli doğarsa, anneye yarım gün çalışma izni süresi 360 gün olarak uygulanmaktadır.

 

Bilindiği gibi günümüzdeki çalışma süresi 45 saattir. Belirlendiği durumlarda, anneye yarım gün çalışma izni kapsamında bireyler bu sürenin yarısı kadar çalışmaktadır.

 

Yarım Gün Çalışma İzni Şartları

 

Anneye yarım gün izni yukarıdaki gibidir. Belirttiğimiz gibi ilk çocuğun doğumunda 60, ikinci çocuğun doğumunda 120 ve diğer çocuklar için de 180 günlük bir yarım gün çalışma süresi bulunmaktadır. Kısmi çalışma olarak da geçen anneye yarım gün çalışma izni süresi, normal çalışmanın yarısı kadar olmaktadır.

 

Anneye yarım gün çalışma izni şartları belirlenmiştir. Eğer anne yarım gün çalışmaya başlamak istiyorsa, bunun için ücretsiz doğum ya da sonrasında almış olduğu izinlerin bitmesini beklemesine gerek yoktur. Bu izin çocuğun okul yaşına gelmesine kadar talep edilebilir. Ayrıca anneler yarım gün çalışma izni alabilmeleri için şu şartları da taşımaları gerekmektedir:

 

Kadın çalışan doğum yapmış olmalıdır.

 

Doğan çocuk hayatta olmalıdır.

 

Annenin 16 haftalık olan ücretli analık izninin tamamlanmış olduğu onaylanmalıdır.

 

Yarı zamanlı çalışma kimleri kapsar sorusu da burada önem kazanmaktadır. Bilindiği gibi herkes bu izinden faydalanamaz. Doğum yapan anneler, eşlerden ikisi de çalışıyorsa babalar da yarım gün çalışma izninden faydalanmaktadır.

 

Anneye yarım gün çalışma izninde diğer bir şart da eşlerden ikisinin de çalışıyor olmasıdır. Eğer eşlerden birisi çalışmıyorsa, yarım gün çalışma izni talep edilememektedir. Eşlerden birisi kendisine bakamayacak durumdaysa da yarım gün çalışma izni alınabilir. Bunun için ilk olarak doktor raporu alınmalıdır.

 

Yarım Zamanlı Çalışma Ödeneği

 

Anneye yarım gün çalışma izni kapsamındaki yarı zamanlı çalışma ödeneği de önemli bir konudur. Yarım çalışma ödeneği, ülkemizde İşkur kurumu tarafından ödenmektedir. Yarı zamanlı çalışılan sürenin karşılığı ise işverence çalışana ödenmektedir. Yarı zamanlı çalışma ödeneğinin de bazı koşulları bulunmaktadır. Bunun için işçinin adına, doğum yapma tarihinde önceki son üç yıl için 600 ünlük işsizlik sigortası bildiriminde bulunulmalıdır. Ayrıca analık izninin bitmesinin ardından 30 gün içerisinde İşkur’a başvuru yapılmalıdır.

 

Yarı Zamanlı Çalışma Dilekçesi

 

Yarı zamanlı çalışma başvurusu yapmak için önceden kişinin ya da eşinin dilekçe vermesi gerekmektedir. Bu dilekçenin içeriği de önemlidir. Dilekçede ilk önce doğum sonrasında yarı zamanlı çalışma hakkından ne kadar süre ile yararlanılmak istendiği belirtilmelidir. Daha sonra da kişisel bilgilerle birlikte yarı zamanlı çalışma süresinin başlangıç ve bitiş tarihi eklenerek sigortalı kişi tarafından imzalanmalıdır.