1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Antalya'da Dev Zirve
Antalya'da Dev Zirve

Antalya'da Dev Zirve

İki lider 1 saati aşan bir görüşme yaptı

A+A-

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen  G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi. 1 saatten fazla süren görüşmenin ardından Erdoğan ve Obama ortak açıklama da bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörün dini, dili, ırkı ve cinsiyetinin olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şiddetle kınadığımız bir netice olarak bu döneme damgasını vurdu. Buna rağmen G20 Zirvesi'ni tabi ki belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz. Ancak dünyadaki uluslararası terörizm olaylarına karşı tavrımız G20'de keskin ifadelerle karşılığını bulacaktır. Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Terörün din, dili, ırkı, cinsiyeti yoktur. Paris'te olan terör olayları tıpkı Ankara, Gaziantep, Suruç ve Diyarbakır'daki ile aynıdır. Bu terör olayı sadece Fransız halkına karşı değildir tüm insanlığa karşıdır’ dedi.

Türk halkına misafirperverliği için teşekkür ederek konuşmasına başlayan ABD Başkanı Barack Obama, "G20 geleneksel olarak küresel ekonomik konularını konuşmak için platform oluşturmuştur. Sayın Erdoğan'ın söylediği gibi 1,5 gün Paris'te yaşanan olaylar gündemimizde olacak. Ankara'daki saldırıda olduğu gibi Paris'te yaşanan olaylar sadece Fransa ve Türkiye'ye değil tüm insanlığa yapılmış saldırılardır. İkimizin de Fransa Başkanı Hollande'ye söylediğimiz gibi onlarla dayanışma içinde bulunuyoruz. Bu hain saldırıların faillerinin adalete teslim etmek için elimizden geleni yapmalıyız. Türkiye hem Suriye hem de Irak'ta DAEŞ ile mücadele konusunda önemli bir koalisyon ortağı olmuştur' dedi.