1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Apple tahtını1 günde geri aldı
Apple tahtını1 günde geri aldı

Apple tahtını1 günde geri aldı

Dünyanın en değerli şirketi unvanını...

A+A-

 Dünyanın en değerli şirketi unvanını Google'ın sahibi olan Alphabet,  Apple'in elinden almıştı. Google, 'en değerli' tahtını sadece 1 gün alinde tutabildi.

4.5 yıldır dünyanın en değerli şirketi olan ABD merkezli teknoloji devi Apple ünvanını Google’a kaptırmıştı. Apple, unvanını 1 günde geri aldı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında yeniden yapılanmaya giden teknoloji devi, Google'ın ve bünyesinde bulunan diğer şirketlerin Alphabet adını alan yeni bir şirketin şemsiyesi altında çalışmaya başlayacağını duyurmuştu. Yeni şirket yapılanmasına göre, Google'in temelini oluşturan arama motoru ve internet reklamı gibi alanlar, şoförsüz otomobil ve uçak gibi yeni teknolojik faaliyetlerden ayrılmıştı.

En değerli şirketler sıralamasına bir süredir teknoloji devleri damga vuruyor. Bir teknoloji şirketi olan Microsoft'u geride bırakan Apple, koltuğunu başka bir teknoloji devine bıraktı. 2010 yılında ünvanını Apple'a kaptıran Microsoft ise bu ünvanı IBM'den almıştı. Dünya genelinde petrol fiyatlarının düşmesi ile birlikte ExxonMObil gibi enerji devleri üst sıralardaki yerlerini 'silikon vadisi'nin teknoloji devlerine bıraktı.