1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Apple'a yarım milyar dolarlık ceza!
Apple'a yarım milyar dolarlık ceza!

Apple'a yarım milyar dolarlık ceza!

Apple'ın haksız kazanç elde ettiğine yönelik 2012 yılına kadar uzanan davada, konuya ilişkin raporları inceleyen ABD Adalet Bakanlığı uzun bir süre sonunda kararını verdi.

A+A-

Apple'ın, yayıncı firmalarla anlaşarak e-kitap fiyatlarını sabitlemek yoluyla haksız kazanç elde ettiğine yönelik dava uzun bir süre ertesinde karar bağlandı.

Geçmişi ta 2012 yılına kadar uzanan davada, konuya ilişkin raporları inceleyen ABD Adalet Bakanlığı, Apple ile gayrı resmi biçimde anlaştıklarına yönelik kuvvetli şüphe sebebiyle yayıncılık sektörünün en önde gelen küresel isimlerinden olan Hachette Libre, Harper Collins, Penguin, Macmillan ve Simon & Schuster firmalarına dava açmıştı.

Davanın gerekçesi ise Apple'ın Amazon'un e-kitap pazarının açık ara hakimi olması karşısında, pazarda kendisine yer açabilmek için fiyatlandırmanın satıcılar değil yayınevleri tarafından yapılmasını öngören acenta yöntemine geçmesinin sektör genelinde fiyat artışına sebebiyet vermiş olması ve mümessillik benzeri bu yöntemle birlikte de pazarda fiyatı belirleyen sadece bir kaç yayınevi kalması idi.

İşte davanın açılmasının ertesi yılında açıklanan ilk karara itiraz eden ve üst mahkemeye taşıyan Apple üst mahkeme tarafından da haksız bulunması neticesinde 450 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Meblağın büyük bir kısmının müşterilere ödeneceğini de not olarak düşelim. Kalanı ise aralarında Amazon'un da bulunduğu rakip firmalar ile diğer yayınevleri arasında bölüştürülecek.

Gerçi 450 milyon dolar buradan bakıldığında oldukça büyük bir meblağ gibi görünse de aslında Apple, geçtiğimiz yılın son çeyreğindeki karının sadece %3'üne karşılık geliyor. Evet; toplam gelirinin değil sadece karının %3'lük bir kısmından bahsediyoruz.