1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Arınç'tan Emeklilere Müjde
Arınç'tan Emeklilere Müjde

Arınç'tan Emeklilere Müjde

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, emeklilik intibak yasası hakkında önemli açıklamalarda bulundu

A+A-

 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, emeklilik intibak yasasının Bakanlar Kurulu'nde ele alındığını belirterek, "Bu konuda hükümetimiz çok çalıştı. Emekliyi mutlu edecek bir zam yapacağız' dedi. 


Çikolata sektöründe dünyanın dördüncü büyük üreticisi olan Ferrero, 19. fabrikasının temelini Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) attı. 90 milyon dolara mal olacak fabrikada ilk anda 200 kişi çalışacak. Tesisler 2013 yılının şubat ayında üretime girecek. Ferrero Çikolata'nın yeni fabrikasının temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, Adalet ve Kalkınma Partisi Manisa milletvekilleri, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, sanayiciler ile davetliler katıldı. 

Temel atma töreni öncesinde konuşan Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek, 2023 Türkiye hedefine ulaşmak için durmaksızın çalışırken devletinin tüm kurumlarının desteğini arkalarında hissettiklerini, özellikle pek çok yabancı sermayeli şirketin bölgeyi yatırım merkezi olarak seçmesinde Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının çok önemli katkısı ve desteği olduğunu vurguladı. Türek, "Karadeniz fındığı dünyanın pek çok yerindeki Ferrero fabrikalarında mamul hale geliyor, gene dünyanın dört bir yanına dağıtılıyordu. Ancak Ferrero'nun Manisa'daki bu yatırımıyla ülkemizin kaynakları üretime doğrudan katılarak, Türk mühendis ve işçilerinin emekleri ile çok daha fazla katma değer yaratacaktır dedi. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de, Türk ekonomisinin tüm dünyada dikkat çektiğini vurguladı. Tanrıverdi, "Birçok ülke bütçe açıkları karşısında tasarrufa giderken, biz hiçbir kesintiye gitmeden tam aksine sosyal harcamaları arttırarak yolumuza devam ediyoruz. Ayrıca diğer ülkelerde büyüme oranları yavaşlarken, ülkemiz büyümeye gelişmeye devam ediyorö dedi. Ferrero şirket sözcüsü Carlo Marsilli, şirketin Manisa'da olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. 146 bin metrekare alana inşa edilecek fabrikanın 2013 yılında tamamlanacağını belirten Marsilli, bölgeye sosyal tesisler yapılacağını ve eğitim konusunda yatırım yapacaklarını ifade etti. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı da, şehzadeler şehri Manisa'nın artık yatırımlar şehrine dönüştüğünü söyledi. 

EKONOMİK İSTİKRAR 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa OSB'nin son yıllarda hamle üstüne hamle yaptığını ve kendi rekorlarını kırmak için yola devam ettiğini söyledi. Açıklanan ihracat rakamlarının ümit verici olduğunu belirten Arınç, "2002 öncesi ve sonrasını kıyaslamak gerekir. Çünkü 2002'den sonra yeni bir dönem başladı. Ekonomik istikrarla siyasi istikrar at başı gidiyor. Toplumsal barıştaki istikrarda aynı şekilde çok olumlu durumdadır. Dünyada global krizin pençesindeki 17 ülkede olumsuzluklar dikkate alındığında ülkemizin büyüme hızı ve rakamları takdire değerdir. Cari açık ve ithalattaki fazlalıklar konusunda eleştiriler gelebilir. Ama bu konuda da çözüm ürettiğimizin bilinmesi gerekiyorö dedi. 

EMEKLİ ZAMMI 

Önceki gün Bakanlar Kurulu'nun gündeminde emeklilik intibak yasası bulunduğunu hatırlatan Arınç, "Bugüne kadar gelen siyasi iktidarlar farklı emeklilikler ortaya koymuş. Aslında ekonomik krizleri de hazırlayan en büyük etkenlerden birisi de bu olmuş. Bu konuda hükümetimiz çok çalıştı. 3 ayrı formül hazırladı. Görüştük ve karar aldık. Emekliyi mutlu edecek bir zam yapacağız. Hem Maliye Bakanımız hem hazine bakanımız hiç tereddütsüz paramız var artış yapabiliriz dediler. İşte ülkemizin hali artık bu duruma geldiö diye konuştu. 

MANİSA ÜZÜMÜ İLE KEK 

İtalyen Devi Ferrero şirketine seslenen Arınç, "Karadeniz'den fındık alıp çikolata yapın, ancak Manisa'nın üzümünü kullanarak kek üretmeyi de ihmal etmeyinö dedi. Dünya devi ülkelerin artık Türkiye'ye yatırım yapmak için kendilerine müracaat eder hale geldiğini kaydeden Arınç, "Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı bu konuda yönlendirilmelerini yapıyor. Tabii ki gelip yatırım yapacaklar. Artık tüm dünya Türkiye'yi biliyorö diye konuştu. Sanayicilere de "Yolunuza devam edinö çağrısı yapan Arınç, "Siz oradan ses gelir mi buradan patırtı çıkar mı diye düşünmeyin. Göğsünüzü gererek işinizi yapmaya devam edin. Arap parasından daha kıymetsiz hale gelen Türk Lirasından 6 sıfır atan bir hükümet var Türkiye'de. Seçimler ne olur ne olmaz diye siz hiç düşünmeyin. Yolunuz da bahtınız da açık olsun. Arkanızda güçlü Türkiye varö diye konuştu. 

SANAYİ DEVLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ 

Temel atma töreninden sonra İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı "2010 yılı Türkiye'nin 500 ve ikinci 500 büyük sanayi kuruluşlarıö listesinde yer alan ve Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 32 firmaya ödül verildi. Listeye giren firmalara ödüllerini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Manisa Milletvekilleri verdi. 

500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına girenler: Vestel Elektronik San. ve Tic. A.Ş., Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş., Indesit Company Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş., Sarten Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., Componenta Dökümcülük Tic. ve San. A.Ş., Kerim Çelik Mamulleri İmalat ve Tic. A.Ş.,Bosch Termoteknik San. ve Tic. A.Ş., Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş., Standard Profil Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., İpek Kağıt San. ve Tic. A.Ş., Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş., Schneider Elektrik San. ve Tic. A.Ş., Olmuksa Internatıonal Paper-Sabancı Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., Yonca Gıda Sanayi İşletmeleri İç ve Dış Ticaret A.Ş., Hayes Lemmerz İnci Jant Sanayi A.Ş., İnci Akü San. ve Tic. A.Ş., Hayes Lemmerz Jantaş Jant San. ve Tic. A.Ş., Elba Basınçlı Döküm San. A.Ş. ve Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş. İkinci 500 Büyük Sanayi kuruluşu arasına girenler: Konveyör Beyaz Eşya ve Otomotiv Yan San. Tic. A.Ş., Emas Makina Sanayi A.Ş., Çimbeton Hazırbeton ve Prefabrik Yapı Elemanları San. ve Tic. A.Ş., Oerlikon Kaynak Elektrotları ve San. A.Ş., Selkasan Kağıt ve Paketleme Malzemeleri İmalatı San. ve Tic. A.Ş., Mayteks Örme San. ve Tic. A.Ş., Valf Sanayii A.Ş., Valfsel Armatür San. A.Ş., Tirsan Kardan San. ve Tic. A.Ş., Pilenpak Ambalaj San. ve Tic. A.Ş., Dyo Matbaa Mürekkepleri San. ve Tic. A.Ş., Matel Hammadde San. ve Tic. A.Ş. ile N.B.R. Makina ve Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Şti. 

REKORTMENLERE ÖDÜL 

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki son ödüller ise vergi rekortmenlerine verildi. Manisa İli Kurumlar ve Gelirler Vergisi Rekortmenlerinin Vergi Ödül Töreni, Başbakan Yardımcısı. Bülent Arınç'ın katılımı ile gerçekleştirildi. 

2010 yılında yılında Manisa ilinde en çok Gelir Vergisi vergisi ödeyen rekortmenleri Eyyüp Altan, Mustafa Altan, Süleyman Çetin, Abdullah Eryüksel, Selim Eryüksel, Dündar Çiloğlu, Ahmet Kındır, Ahmet Altan, Cemal Ergün, Salih Kozlu oldu. 2010 yılında Manisa daki Kurumlar Vergisi Rekortmenleri ise Soma Elektrik Üretim ve Tic.A.Ş, BOSCH Termoteknik San. ve Tic. A.Ş., TKİ.Kurumu Ege Lin.İşl.Mües.Müd., Schneider Elektrik San. ve Tic.A.Ş., Rexam Paketleme San. ve Tic. A.Ş., Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş., Keskinoğlu Tavuk. ve Damızlık İşl. San.A.Ş., Pilenpak Ambalaj San.ve Tic. A.Ş, İnci Akü San. ve Tic. A.Ş. ve Valfsel Armatür San. A.Ş. firmaları oldu.